Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Korekta siły dolara

2014-07-31

Po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC dolar amerykański oddał nieco zysków wypracowanych w ostatnich dniach. Kurs EUR/USD po osiągnięciu nowego, tegorocznego minimum na 1,3365, wzrósł do 1,34.

 

Osłabienie dolara i wzrosty kursu EUR/USD, skutkowały spadkami ujemnie skorelowanych z nim kursów EUR/PLN i USD/PLN. Tym samym złoty umocnił się wobec euro i dolara, odpowiednio do 4,1540 i 3,10. Złoty jednak cały czas pozostaje w trendzie deprecjacyjnym. Uważamy, że jest to wpływ przede wszystkim rosnącego na sile amerykańskiego dolara oraz napięć na linii Rosja – Zachód. Tak jak pisaliśmy w poprzednich raportach uważamy jednak, że ten drugi czynnik nie będzie w stanie wpłynąć na długoterminowe osłabienie polskiej waluty, dlatego też nie widzimy dużej przestrzeni do dalszych wzrostów kursu EUR/PLN. Wraz jednak z kontynuacją wzrostu wartości dolara, rosnąć powinien kurs USD/PLN.


W opublikowanym wczoraj protokole z posiedzenia FOMC decydenci, co prawda wyrazili większy optymizm na temat sytuacji na rynku pracy oraz wzrostu inflacji w kierunku celu Fed, niemniej jednak brak było słów na temat implikacji dla polityki pieniężnej, co naszym zdaniem stało się pretekstem do zamknięcia części długich pozycji na dolarze. Nie zmienia to jednak faktu, że FOMC dostrzega poprawę na rynku pracy oraz znikającą groźbę uporczywej, niskiej inflacji, a co za tym idzie perspektywa zacieśnienia polityki pieniężnej została utrzymana. Obecnie rynek wycenia podwyżkę stóp na III kw. przyszłego roku. Utrzymujemy nasze zdanie o tym, że w kolejnych tygodniach dolar zyskiwał będzie na wartości, a wczorajsza korekta stwarza przestrzeń do silniejszej reakcji na jutrzejszy raport z rynku pracy.


USA: ostatnie wskazówki przed ważnymi danymi

Z danych makro dziś poznamy wstępne dane o inflacji w strefie euro za lipiec (11:00). Wczorajsze spadki dynamiki inflacji HICP w Niemczech i Hiszpanii sugerują niższą dynamikę również w całej strefie euro. Niemniej jednak, tak jak pisaliśmy we wczorajszym raporcie porannym uważamy, że teraz, gdy ECB dość jasno zarysował swoje działania na kolejne miesiące, dane o inflacji tracą nieco na znaczeniu i powinny mieć mniejszy wpływ na notowania na rynku walutowym. Po południu napłyną dane z USA w postaci nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (14:30) oraz indeksu Chicago PMI (15:55). Tym samym poznamy ostatnie wskazówki przed jutrzejszymi, ważniejszymi danymi – zmianą zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz indeksem ISM dla przemysłu w całych Stanach Zjednoczonych. Jeżeli dziś, dane zaskoczą in plus, pozytywny obraz amerykańskiej gospodarki zostanie utrzymany, tym samym dolar amerykański powinien dalej zyskiwać na wartości.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc