Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Inne przyczyny, ponowne umocnienie dolara

2014-10-09

W drugiej połowie tygodnia dolar amerykański umacnia się do pozostałych walut G-10 bez wyjątku. Należy jednak odnotować zmianę charakteru rajdu dolara. O ile w poprzednim tygodniu słabe były jen i euro, a motorem aprecjacji były rosnące rentowności długu, to ostatnie sesje stoją pod znakiem spadku dochodowości obligacji USA i przecen na globalnych giełdach. Jedno się nie zmienia: pod presją są rynki surowcowe.

 

Dlatego też w obecnym środowisku silnie tracą waluty ryzykowne, silnie powiązane z koniunkturą na rynkach akcji i towarów: dolar kanadyjski, nowozelandzki, australijski, a także również ryzykowna korona szwedzka. Spodziewamy się, że z tego grona nadal najsłabsza będzie waluta Nowej Zelandii (sytuację fundamentalną i techniczną opisywaliśmy we wczorajszych Raportach, m.in. Raporcie z cyklu Opinie: Siła NZD wciąż solą w oku decydentów). Za sprawą oczekiwanego przez nas przebiegu notowań na rynkach surowcowych, uważamy, że gronie walut surowcowych w kolejnych tygodniach najsilniejszy będzie dolar kanadyjski, co stwarza dobrą okazję do wykorzystania jego relatywnej siły na parach AUD/CAD i NZD/CAD.

 

Kurs EUR/USD walczy o zamknięcie tygodnia powyżej ubiegłorocznego dołka (1,2750), ale biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo rewizji w górę dynamiki PKB USA wypracowanej w II kwartale oraz zbliżające się posiedzenie ECB, przed którym w centrum uwagi są obniżające się oczekiwania inflacyjne, może okazać się to niemożliwe. Kurs euro pozostaje stabilny, spodziewamy się stopniowego oddalania się kursu od 4,20.

 

Autor:

Bartosz Sawicki

DM TMS Brokers

Kierownik Departamentu Analiz

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc