Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Impas polityczny nie został przełamany

2013-10-11

W ubiegłym tygodniu dolar amerykański zyskał wobec wspólnej waluty. Kurs EUR/USD odnotował minimum na 1,3485. Notowania jednak pozostały w ponad trzytygodniowym trendzie bocznym między 1,3460 a 1,3640. Większe zmiany nie zaszły również w notowaniach złotego.

 

Kurs EUR/PLN mozolnie osuwa się w dół – w ubiegłym tygodniu odnotował minimum na 4,18, natomiast USD/PLN stabilizował się między 3,08 a 3,11. Uważamy jednak, że w najbliższych dniach notowania par dolarowych wejdą w bardziej jednoznaczne trendy. Sądzimy, ze nawet tymczasowe porozumienie ws. limitu zadłużenia wywoła umocnienie amerykańskiego dolara, spadki kursu EUR/USD w kierunku 1,34, a USD/PLN do 3,14. EUR/PLN natomiast powinien pozostać w przedziale 4,18 – 4,21.

 

Nowy szef Fed i polityczny impas

Zakończył się okres spekulacji na temat nowego szefa Fed. Prezydent Barack Obama oficjalnie nominował na to stanowisko obecną wice prezes Rezerwy Federalnej Yanet Yellen. Jej poglądy uważane są za jeszcze bardziej gołębie od Bena Bernanke (którego zastąpi 1 stycznia przyszłego roku) oraz uznawana jest za jednego z największych zwolenników obecnego luzowania ilościowego. Teoretycznie więc jej nominacja powinna negatywnie oddziaływać na wartość amerykańskiej waluty, niemniej jednak taka decyzja była oczekiwana już od dłuższego czasu, dlatego też naszym zdaniem, uczestnicy rynku zdążyli ją w pełni zdyskontować w kursie dolara. Co ciekawe nominacja Yellen może mieć największy wpływ na notowania japońskiego jena. Po ogłoszeniu nominacji Koichi Hamada – jeden z doradców premiera Shinzo Abe oraz architektów polityki "Abenomics" powiedział, że wydłużający się okres luzowania ilościowego w Stanach Zjednoczonych (który stał się bardziej prawdopodobny po nominacji Yellen) zwiększa ryzyko umocnienia zamiast osłabienia japońskiej waluty, czyli może wywołać odwrotny skutek od pożądanego przez premiera Abe. Gdyby więc nowy szef Fed sygnalizował chęć kontynuacji QE3 w obecnym kształcie, nie można wykluczyć kolejnych działań rządu oraz Banku Japonii nakierowanych na osłabienie jena.

 

W krótkim terminie poprawa sentymentu wobec PLN

Spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z przedstawicielami Partii Republikańskiej i Izby Reprezentantów dało nadzieje na szybkie przełamanie impasu politycznego. Liderzy Republikanów zaproponowali by podnieść limit zadłużenia na sześć tygodni (do 22 listopada), jednak wstępnie propozycja została odrzucona przez Baracka Obamę, gdyż nie przewiduje ona przywrócenia pełni działalności rządu. Tak jak wielokrotnie pisaliśmy uważamy, że wypracowanie kompromisu powinno wpłynąć na umocnienie amerykańskiej waluty, gdyż przybliży ono termin rozpoczęcia wychodzenia z QE3. Sądzimy również, że chwilowo powinno zmniejszyć rynkową awersję do ryzyka i przełożyć się na wzrost wartości aktywów uznawanych za nieco bardziej ryzykowne. W krótkim terminie na poprawie sentymentu powinien skorzystać również polski złoty. Wraz jednak ze zbliżaniem się widma rozpoczęcia zmniejszania luzowania ilościowego prowadzonego przez Fed, złoty ponownie powinien znaleźć się pod presją.


Bank Anglii nie zmienia polityki wobec GBP

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii nie dokonał żadnych zmian w polityce monetarnej. Ponadto dane makro, które wciąż wskazują na nabierające tempa ożywienie w brytyjskiej gospodarce oraz utrzymująca się spora przestrzeń do spadków stopy bezrobocia do zamierzonego przez BoE poziomu (7 proc.) wskazują, że parametry polityki pieniężnej pozostaną bez zmian jeszcze przez dłuższy okres czasu. Sądzimy, że rozpoczęty dwa tygodnie temu spadek wartości kursu GBP / PLN, w najbliższych dniach utrzyma się. Wpływ na to może mieć przedłużająca się korekta ostatniej poprawy w danych makro oraz przełamanie politycznego pata w USA. Spadki kursu GBP/USD mogą sięgnąć poziomu 1,57, a wzrosty EUR/GBP 0,86.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc