Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Historyczne szczyty na Wall Streeet

2014-05-13

Zarówno indeks S&P500 oraz Dow Jones osiągnęły wczoraj nowe rekordy i historyczne szczyty. Pierwszy z nich zwyżkował o +0,97%, osiągając poziom 1896 pkt., a drugi o +0,68%, docierając do 16695 pkt.

 

Dobre nastroje utrzymywane są m.in. przez fuzje i przejęcia oraz przez obecnie złożone oferty. Zdecydowany ruch w ramach fuzji i przejęć pokazuje,  że firmy nie tylko stać na tego typu działania, ale także patrzą przez różowe okulary w przyszłość, zakładając, że poczynione gigantyczne wydatki się zwrócą, podtrzymując dobre nastroje na rynkach akcji.

 

W ostatnich dniach Apple wydało 3,2 mld USD na zakup firmy Beats Electronics. Jest to największe przejęcie w historii Apple. Firma Beats Electronics produkująca słuchawki oraz głośniki została założona przez rapera Dr. Dre i producenta muzycznego Jimmy’ego Iovine’a. Akcje Apple od 23 kwietnia do chwili obecnej wzrosły o 12,96%.

 

Również ciekawie prezentuje się sytuacja na rynku farmaceutycznym. Amerykański Pfizer oferuje brytyjskiemu producentowi leków AstraZeneca aż 106,5 mld USD. Dzięki przejęciu Pfizer miałby dostęp do nowych eksperymentalnych leków antyrakowych oraz osiągnąłby korzyści podatkowe. Niemniej jednak do porozumienia jeszcze nie doszło. Jednak po reakcji rynku widać, że transakcja nie podoba się akcjonariuszom koncernu z USA, którzy od końca kwietnia wyprzedawali akcje, doprowadzając do ich zniżki o prawie 10%. Co innego myślą jednak akcjonariusze brytyjskiej firmy AstraZeneca, której papiery podrożały od połowy kwietnia o 24%. Z najnowszych informacji wynika, że CEO Pfizera będzie przekonywać brytyjski parlament, że przejęcie jest dobre dla brytyjskiej gospodarki.

W Europie natomiast toczy się walka o francuski Alstom, chce go przejąc albo General Electric, albo Siemens. W rezultacie akcje Alstomu wzrosły od połowy kwietnia już o ponad 33%, a Siemensa od początku maja o prawie 5%. Dodatkowo inwestorzy mogą wciąż dyskontować potencjalną obniżkę stóp procentowych w strefie euro, a czym tańszy pieniądz, tym zazwyczaj wyżej rynek akcji.

WIG20 zyskuje obecnie +0,37% i jest na poziomie 2421 pkt.

 

 

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc