Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Gwałtowna wyprzedaż dolara USD

2013-10-23

Na rynek w końcu napłynął długo wyczekiwany raport z amerykańskiego rynku pracy, którego publikacja opóźniła się ze względu na shutdown w USA.Wczoraj o godzinie 14:30, jak to zazwyczaj bywa w momencie publikacji danych z zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA, a także podczas publikacji stopy bezrobocia, powstała większa zmienność na rynkach finansowych.

 

Same złe wieści dla dolara USD

Odczyt NFP negatywnie zaskoczył rynki, ponieważ wyniósł +148 tys., wobec konsensusu na poziomie +180 tys. Przyglądając się bardziej szczegółowo zauważamy, że sektor publiczny zwiększył zatrudnienie zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu o 22 tys.; to nie jest dobra wiadomość dla dolara; ogólnie bowiem w sektorze publicznym tendencja w zatrudnieniu jest spadkowa i rynek może postrzegać te wzrosty jako przejściowe. Kolejne dane o zmianie zatrudnienia poznamy 8 listopada i tutaj ponownie może być ciekawie ze względu na shutdown w USA. Pozytywnie jednak zaskoczył odczyt stopy bezrobocia, która spadła do 7,2% i to może ponownie rozgrzewać dyskusje odnośnie terminu cięcia QE. Jeszcze przed publikacją konsensus na pierwsze cięcie przesunął się na marzec 2014. Według naszego modelu stopy bezrobocia – który w tym roku sprawdza się idealnie, stopa bezrobocia wyniosłaby wtedy 6,9%. Tymczasem jeszcze niedawno część członków Fed sugerowała, iż cały program miałby być wygaszony w momencie, gdy stopa bezrobocia wyniesie 7%, zaś przy 6,5% Fed rozważyłby pierwszą podwyżkę (model pokazuje październik 2014). Oczywiście Fed już zabezpieczył się, sugerując, iż sam spadek stopy bezrobocia nie wystarczy i że spadające bezrobocie to po części efekt wycofywania się podaży pracy.

 

Udana aukcja długu oraz sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia w Polsce

Ministerstwo Finansów sprzedało wczoraj dług o wartości 12 mld złotych. Była to największa aukcja w historii, która zakończyła się sukcesem pokazująca pozytywny sentyment inwestorów do naszego kraju. Poznaliśmy również dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która w ujęciu rocznym wzrosła o 3,9%, kształtując się poniżej konsensusu zakładającego wzrost o 4,4%. Z kolei stopa bezrobocia we wrześniu ukształtowała się na poziomie 13,0% i wydaje się, że może być to już dołek, ponieważ stopa bezrobocia w ostatnich latach kształtuje się bardzo sezonowo i od września już tylko rosła.

 

 

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc