Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Eurodolar bardzo nisko

2014-08-25

Dzisiejsza sesja upłynęła raczej spokojnie, zaś eurodolar tylko nieznacznie wychodził ponad linię 1,32 – sięgając niekiedy do 1,3210. Nic dziwnego: zasadniczy kierunek nakreśliło piątkowe przemówienie Mario Draghiego, o którym pisaliśmy rano, a także wcześniejsze wydarzenia, takie jak choćby rozmaite względnie dobre dane makroekonomiczne z USA i lekko jastrzębie nastawienie FOMC (choć samo wystąpienie Janet Yellen w Jackson Hole było oględne).

 

Z drugiej strony, jedyny poranny odczyt makro, mianowicie indeks Ifo z Niemiec, wypadł na poziomie 106,3 pkt, choć zakładano 107 pkt. Nie jest to może tragedia, ale prognoza i tak była spadkowa (wynik z lipca to 108 pkt). Oczywiście narasta też napięcie związane z Ukrainą i Rosją, co może dodatkować zwiększać odwrót w stronę dolara.


Stan słabości rynku walut, ale nie do końca

Nie do końca, ponieważ w stosunku do euro nasza waluta broni się całkiem nieźle, około 15:30 mamy na EUR/PLN kurs 4,1805. Co ciekawe, spada też rentowność polskich obligacji (-2,16 proc., gdy piszemy te słowa). Z drugiej jednak strony, nie wydaje się, by taki stan mógł się utrzymać dłużej, zwłaszcza że Polska waluta zapewne zostania uznana za ryzykowną w dobie zawirowań na wschodzie (nawet jeśli euro jest słabe do dolara). Co więcej, RPP wstępnie mówi o możliwości obniżenia raz jeszcze stopy procentowej, a z kolei na USD/PLN mamy bardzo wysoki kurs powyżej 3,168 – i to właśnie jest stan słabości. Ostatecznie jednak maksima na tej parze bliskie są poziomowi 3,1750, osiągnięto je kilkanaście godzin temu, z tej perspektywy jesteśmy więc świadkami lekkiej korekty.


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc