Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Euro zatrzyma się na poziomie 4,20

2014-04-16

Czeka nas dzisiaj zmienność na rynku, ponieważ podczas dzisiejszej sesji kalendarium wydarzeń ekonomicznych jest zapełnione. Po 16 poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, jednak na pierwszy plan mimo wszystko wysuwają się dane o marcowej inflacji w Strefie Euro. Europejski Bank Centralny nadal jest w centrum uwagi i każde dane z Europy mogące przybliżyć nas do działań EBC będą w centrum uwagi.

 

Możliwość umocnienia funta

 

Pierwszym ciekawym odczytem będą dane z brytyjskiego rynku pracy, które poznamy o godzinie 10:30. Rynek cały czas próbuje ocenić kiedy nastąpi pierwsza podwyżka stóp w Wielkiej Brytanii, a dane z rynku pracy są kluczowe w tym kontekście. Rynek spodziewa się, że w marcu liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zmniejszyła się o 30 tysięcy. Jeśli dane okażą się lepsze od oczekiwań, to funt ma przestrzeń do dalszego umocnienia.

 

Możliwość osłabienia euro 

 

O godzinie 11 poznamy kluczowe dane ze Strefy Euro. Rynek oczekuje inflacji HICP na poziomie euro w bilonie0,5% rok do roku i 1% miesiąc do miesiąca. Odczyt niższy od oczekiwanego może być kolejnym ciosem w euro, po komentarzach Mario Draghiego i innych członków EBC. Z drugiej strony konsensus jest dość nisko (poprzedni odczyt rok do roku to 0,7%), dlatego ryzyko negatywnej niespodzianki tym razem spada.

Po południu poznamy jeszcze ciekawe dane z USA dotyczące rynku nieruchomości i produkcji przemysłowej (14:30 i 15:15), a także będziemy mieć okazję wysłuchać kilku członków FED na czele z Janet Yellen. O 16 poznamy decyzję BoC ws. stóp procentowych, a konsensus rynkowy zakłada niezmieniony poziom głównej stopy procentowej (1%). Pół godziny później poznamy raport Banku Kanady, a o 17:15 przemawiać będzie szef BoC Stephen Poloz.

Złoty w ostatnich dniach lekko tracił i taka tendencja powinna nadal obowiązywać. Osłabienie złotego względem euro powinien powstrzymywać poziom 4,20; zaś jeśli chodzi o dolara to realnym kursem na następne dni będą okolice 3,05.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc