Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Euro umacnia się również wobec złotego

2013-12-16

Po osłabieniu z dwóch ostatnich dni ubiegłego tygodnia, dziś od rana wspólna waluta odrabia straty wobec amerykańskiego dolara. Kurs EUR/USD wzrasta do 1,3760. Euro umacnia się również wobec złotego. Kurs EUR/PLN zwyżkuje do 4,18. Natomiast kurs USD/PLN pozostaje stabilny tuż pod 3,04.

Dziś największą uwagę powinny przykuć odczyty indeksów PMI za grudzień dla gospodarek strefy euro oraz całego Eurolandu (8:58 – 9:58), a następnie dane z USA – NY Empire State (14:30) oraz dynamika produkcji przemysłowej (15:15). W całym tygodniu poznamy natomiast: indeks ZEW (wtorek), indeks Ifo (środa), oraz przede wszystkim decyzję Rezerwy Federalnej ws. ograniczenia programu skupu aktywów (środa). Po stosunkowo silnych wzrostach z pierwszej połowy roku, w ostatnich miesiącach wartości indeksów PMI pozostawały bez większych zmian. Konsensus rynkowy odnośnie dzisiejszego odczytu zakłada jednak wzrost indeksu PMI dla przemysłu w strefie euro z 51,6 do 51,9 pkt. Tym samym byłby to najwyższy poziom od połowy 2011 roku. Za poprawą wartości indeksu przemawia m. in. ubiegło miesięczny wzrost wybiegającego w przyszłość, komponentu nowych zamówień. Mimo obniżki stóp procentowych przez ECB w ubiegłym miesiącu i utrzymującej się perspektywy kolejnego poluzowania polityki pieniężnej, wspólna waluta nie traci na wartości. Zwyżkom eurodolara nie przeszkadza również zbliżające się ograniczenie skupu aktywów przez Rezerwę Federalną. Tym samym ewentualne dobre dane w postaci wzrostów indeksów PMI tym bardziej powinny wpłynąć na umocnienie (naszym zdaniem jedynie krótkoterminowe) wspólnej waluty.
Niemniej jednak kluczowe dla notowań eurodolara będzie posiedzenie FOMC i decyzja ws. programu skupu aktywów. Sądzimy co prawda, że Fed (na ostatnim posiedzeniu za kadencji Bena Bernanke - orędownika luźnej polityki pieniężnej), nie ograniczy programu skupu aktywów, niemniej jednak władze monetarne powinny wypowiedzieć się w dość "jastrzębim" tonie, czym wpłyną na umocnienie dolara. Uważamy bowiem, że uwadze Fed z pewnością nie umknie postępująca poprawa sytuacji na rynku pracy oraz sprzyjające gospodarce porozumienie w Kongresie ws. ustawy o finansowaniu rządu w kolejnych latach, a co za tym idzie zażegnanie groźby kolejnego government shutdown. Uważamy, że w tym tygodniu kurs EUR/USD może spaść do poziomu 1,36, a USD/PLN wzrosnąć do 3,08. Kurs EUR/PLN powinien natomiast pozostać stabilny między 4,18 a 4,20.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc