src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Euro odporne na załamanie nastrojów

2014-01-27

Szerszy odwrót inwestorów od ryzykownych aktywów i rynków wschodzących stoją za osłabieniem złotego. Kurs EUR/PLN poszybował w piątek ponad 4,22 i znalazł się najwyżej od trzech miesięcy. Jednak deprecjacja na tle osłabienia tureckiej liry, węgierskiego forinta, czy meksykańskiego peso przybrała skromną skalę – w poprzednim tygodniu złoty i czeska korona straciły najmniej w gronie około dwudziestu najważniejszych reprezentantów emerging markets.

 

Solidne fundamenty i jastrzębi na tle innych państw regionu bank centralny, to czynniki, które naszym zdaniem przełożą się na utrzymanie siły relatywnej przez polską walutę. Wyprzedaż w znacznej części została wymazana, na początku tygodnia kurs znajduje się poniżej 4,20. Jednak pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach azjatyckich stała pod znakiem wyraźnych zniżek. Co więcej, zachowanie indeksu VIX, globalnie wiodącego odzwierciedlenia nastrojów inwestorów wskazuje, że to dopiero początkowa faza rynkowych turbulencji. W tym kontekście należy odnotować, że euro na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zmieniło swoją charakterystykę i zachowanie w okresach wzmożonej awersji do ryzyka.

 

Podczas eskalacji kryzysu zadłużeniowego przebieg notowań był typowy dla walut ryzykownych, obecnie jest charakterystyczny raczej dla "bezpiecznych przystani". Piątkowemu załamaniu nastrojów towarzyszył wzrost EUR/USD do 1,3740. Obecnie kurs kwotowany jest na poziomie 1,3680. Wydarzeniem tygodnia jest posiedzenie FOMC. Spodziewamy się kolejnego ograniczenia tempa QE o 10 mld USD. Polityka Fed będzie nasilać tendencje na rynkach długu i stopy procentowej, które sprzyjają dolarowi. Mimo to, w krótkim terminie, jego siła będzie bardziej ewidentna w relacji do dolara australijskiego, kanadyjskiego, czy też funta szterlinga.

 

Ifo kolejnym potwierdzeniem ożywienia

Z każdym miesiącem z gospodarki naszego najważniejszego partnera handlowego napływają sygnały krzepnięcia wzrostu gospodarczego. Po wysokim odczycie PMI można spodziewać się wzrostu wskaźnika Ifo, choć spotka się on zapewne z mniejszą reakcją inwestorów. W poprzednim miesiącu spadła składowa bieżącej oceny – prawdopodobnie tendencja ta zostanie odwrócona. Z kolei po południu poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. W październiku i listopadzie sprzedaż nowych domów kształtowała się średnio na poziomie około 470 tys. - przewyższała średnią z trzeciego kwartału o ponad 20 proc. W tym świetle prawdopodobny jest spadek wskaźnika, konsensus zakłada odczyt na poziomie 457 tys.

 

 

 

Autor:

Szymon ZajkowskiDepartament AnalizDM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych