Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

ECB luzuje, eurodolar nie spada

2014-06-06

Pomimo bardzo łagodnego stanowiska Europejskiego Centralnego Banku eurodolar po początkowej zniżce do 1,35, zdecydowanie odbił do góry i obecnie znajduje się w okolicach 1,3650.   Kurs Euro stabilizuje się przy poziomie 4,13, a kurs USD oscyluje wokół 3,0250.

 

Bez wątpienia wydarzeniami, które wstrząsnęły wczoraj rynkami były decyzja EBC w sprawie stóp procentowych, a także późniejsza konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. Europejskie władze monetarne zdecydowały się powziąć wiele kroków luzujących politykę monetarną. Pierwszym z nich jest obniżka stóp, podstawowej do 0,15 proc. i depozytowej do -0,1 proc. Drugi to wsparcie płynności w sektorze bankowym operacjami ukierunkowanymi LTRO, o wartości 400 mld euro. Nastąpiło również odejście od sterylizacji programu SMP. Co więcej, Mario Draghi dobitnie zaznaczył także, że w przyszłości (i to raczej niedalekiej) możliwe jest przeprowadzenie skupu aktywów. Uzasadnieniem dla modyfikacji kształtu polityki są zrewidowane prognozy dynamiki PKB i cen. W 2014 roku tempo wzrostu ma wynieść zaledwie 1,0 proc., a dynamika HICP ukształtować się na poziomie 0,7 proc. r/r. Projekcje z marca zakładały, że wskaźniki przybiorą wartości odpowiednio 1,2 i 1,0 proc. Bardzo ważne jest również to, że w dół zrewidowano inflacyjną prognozę na 2016 rok. Wynosi ona teraz 1,5 proc. wobec marcowych założeń na poziomie 1,7 proc. Kroki ze strony ECB, które swoją radykalnością sprostały wyśrubowanym oczekiwaniom inwestorów, zwiększają także w znacznym stopniu atrakcyjność rynków naszego regionu i generalnie walut gospodarek o wyższych stopach procentowych. Do euro mocny pozostawać powinien także funt szteling. Sprawdż jak bardzo sie wzmocnił funt w ostatnim miesiącu w historii kurs GBP za ostatni miesiąc. 

 


Rynek pracy w USA ma sie dobrze 

 

Dzisiaj opublikowany zostanie raport amerykańskiego Departamentu Pracy na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. W kwietniu przybyło aż 288 tys. nowych miejsc pracy. Wydaje się, że jest to wynik trudny do powtórzenia, szczególnie biorąc pod uwagę, że dane ADP wypadły słabiej zarówno od oczekiwań, jak i kwietniowego odczytu. Konsensus rynkowy dla NFP wynosi 215 tys. W tym samym czasie opublikowana zostanie stopa bezrobocia w USA. Oczekiwania co do niej kształtują się na poziomie 0,1 pkt. proc. wyższym niż odczyt z ubiegłego miesiąca. Należy jednak pamiętać, że spadła ona w kwietniu aż o 0,4 pkt. proc.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc