Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dyplomacja USA wpiera apetyt na ryzyko

2013-09-11

Od rana dolar amerykański zyskuje wobec wspólnej waluty. Kurs EUR/USD zniżkuje do 1,3245. Po wczorajszym umocnieniu, dziś od rana osłabia się polski złoty. Kurs EUR/PLN wzrasta pod 4,25, a USD/PLN do 3,2050. Dziś największą uwagę powinny przykuć dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii (10:30) oraz kolejne doniesienia związane z możliwą interwencją USA w Syrii. Ponadto z Polski poznamy dane o bilansie płatniczym za lipiec (14:00), a w nocy czasu polskiego Bank Rezerw Nowej Zelandii ogłosi decyzję ws. stóp procentowych.

 

W trakcie sesji amerykańskiej Prezydent USA zwrócił się do Kongresu by ten wstrzymał się z głosowaniem nad interwencją zbrojną w Syrii. Barack Obama powiedział, że Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją oraz Chinami nad propozycją by Syria przekazała swój arsenał broni chemicznej wspólnocie międzynarodowej. Zaznaczył jednak, że siły zbrojne USA pozostają w gotowości na wypadek, gdyby środki dyplomatyczne nie przyniosły pożądanych efektów. Malejące napięcia związane z Syrią zmniejszają awersję do ryzyka na rynkach finansowych. Wczoraj indeks S&P 500 szóstą sesję z rzędu zakończył nad kreska – to najdłuższa seria wzrostów od czerwca bieżącego roku. Nastrojom pomogły również wczorajsze dobre dane z Chin. Od początku tygodnia wobec amerykańskiego dolara na wartości zyskują wszystkie waluty naszego regionu.

W. Brytania: Poprawa na rynku pracy wsparciem dla funta
O godzinie 10:30 z Wielkiej Brytanii poznamy stopę bezrobocia za lipiec oraz liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za sierpień. Pod przewodnictwem Marka Carneya Bank Anglii uzależnił utrzymywanie niskich stóp procentowych od pozostawania stopy bezrobocia powyżej 7 proc. (obecnie 7,8 proc.). BoE oczekuje, że bezrobocie spadnie poniżej tego poziomu dopiero w 2016 roku. Wszelkie symptomy szybszej niż oczekują władze monetarne poprawy sytuacji na rynku pracy powinny przekładać się na oczekiwania wcześniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej, wzrost rynkowych stóp procentowych, a co za tym idzie umocnienie brytyjskiej waluty.

 

Autor:

Szymon ZajkowskiDepartament AnalizDM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc