src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Drugie podejście?

2014-09-30

Cofnięcie dolara na crossach z walutami Antypodów i rynków wschodzących wygląda na drugie podejście do korekt wrześniowego umocnienia, ale należy ostrożnie podchodzić do takich sądów, gdyż od początku miesiąca indeks dolarowy pozostaje w obszarze technicznego wykupienia, a i tak w tym czasie zdołał zyskać prawie 3 proc.

 

We wtorek widzimy stabilizację na crossach amerykańskiego dolara z euro, funtem i jenem, z kolei więcej akcji przynoszą notowania na mniej płynnych rynkach. AUD/ USD i NZD/USD na starcie sięgnęły dziennych minimów, po czym dość szybko zawróciły i rosną już 0,4-0,5 proc. Podobny charakter handlu widzimy na rynkach wschodzących z USD/PLN spadającym 0,15 proc. Z jednej strony trudno oprzeć się wrażeniu, że rynek dolara aż prosi się o korektę, szczególnie że patrząc na indeks dolarowy, jego 14-tygodniowe RSI wynosi 83,2, a stan ponad 70 uznaje się za sygnał wykupienia. Inna sprawa, że wskaźnik ten przekroczył poziom 70 jeszcze na przełomie sierpnia i września, zatem obecnie z rezerwą należy podchodzić do sygnałów analizy technicznej. Zresztą dane makro w ostatnich godzinach także zdają się być ignorowane, biorąc pod uwagę reakcję AUD na rewizję w dół indeksu PMI dla chińskiego przemysłu (do 50,2 z 50,5). Bliższy jestem interpretacji, że dziś zmienność może być dyktowana przez upłynnianie pozycji w związku z końcem miesiąca i kwartału. Jeśli tak, to nie należy oczekiwać, że korekta na rynku dolara przybierze istotnych rozmiarów i tak naprawdę czynnikiem rozstrzygającym handel w tym tygodniu pozostają piątkowe dane z rynku pracy USA. Podsumowując, możemy mieć podobne podejście do korekty, jak tydzień temu, a na finał tygodnia ponownie będzie należał do dolara.

 

Pozycje w dzisiejszym kalendarium są równie mało emocjonujące, co te wczorajsze. Przed szereg wysuwa się indeks Chicago PMI (15:45), gdzie główną uwagę powinien skupić subindeks dotyczący zatrudnienia, jako wstępny prognostyk dla danych o przyroście nowych miejsc pracy. Wstępny szacunek inflacji HICP ze strefy euro ma nikłe szanse na negatywne zaskoczenie po tym, jak wczoraj odczyt dla Niemiec był wyższy od prognoz.

 

Kurs funta może się spodziewać huśtawkę

Z Wielkiej Brytanii poznamy finalny odczyt dynamiki PKB za drugi kwartał, gdzie istnieje szansa na pozytywne zaskoczenie, gdyż urząd statystyczny będzie podawał wyniki oparte o nową metodologię. Także funt może być dziś najbardziej zmienną walutą, a reszta rynku w ogólnym rozrachunku powinna czekać na kluczowe wydarzenia tego tygodnia – ECB w czwartek i NFP w piątek.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych