Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar USD traci na wartości

2013-10-18

Po okresie stabilizacji rozpoczętym w trakcie sesji amerykańskiej, dziś od rana dolar ponownie traci na wartości. Kurs EUR/USD przebił wczorajsze szczyty i wzrasta do 1,3685. Lekko umacnia się natomiast polski złoty. Kurs EUR/PLN spada do 4,1650, a USD/PLN 3,0420.

 

Dolar USD coraz wyraźniej traci rolę waluty tzw. bezpiecznej przystani

Na dziś nie ma zaplanowanych w zasadzie żadnych ważnych publikacji, dlatego też największą uwagę uczestników rynku powinna przykuć seria wystąpień publicznych członków Rezerwy Federalnej, w tym przede wszystkim Charlsa Evansa (20:00), który w Chicago będzie wypowiadał się na temat gospodarki. Zainteresowanie powinny również wzbudzić kolejne publikacje wyników finansowych amerykańskich spółek za trzeci kwartał (m. in. Morgan Stanley: 13:15 oraz General Electric: przed otwarciem). Cały czas również na rynku obecne są nastroje po decyzjach Kongresu o odsunięciu na trzy miesiące kwestii budżetu i limitu zadłużenia. Prowizoryczne rozwiązanie problemu oraz groźba uraty najwyższej oceny wiarygodności kredytowej przez USA u kolejnej agencji ratingowej sprawiają, że dolar amerykański coraz wyraźniej traci rolę waluty tzw. bezpiecznej przystani oraz status głównej waluty rezerwowej.

 

Okres spadków wartości amerykańskiej waluty może się przedłużać

Dolarowi nie pomaga również perspektywa kontynuacji luzowania ilościowego w obecnym kształcie dłużej niż do grudnia obecnego roku. Dlatego też sądzimy, że ewentualne wypowiedzi członków Fed sugerujące dalsze odłożenie w czasie momentu ograniczenia QE3 mogą przedłużyć okres spadków wartości waluty USD. Nie bez znaczenia będą również publikacje zaległych danych makroekonomicznych. Już we wtorek poznamy raport z rynku pracy za wrzesień.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc