Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar USD pod lupą

2013-10-28

W rozpoczynającym się dziś tygodniu uwaga rynków, z perspektywy oczekiwanych danych, skupiona będzie niemal tylko na gospodarce Stanów Zjednoczonych. Tydzień ten może dać nam potencjalnie wiele odpowiedzi na pytania co do terminu oczekiwanego pierwszego ograniczenia QE3 oraz jak według Rezerwy Federalnej wygląda stan amerykańskiej gospodarki po październikowym shutdownie.

 

Dane z USA będą także ciekawe z punktu widzenia sytuacji na najważniejszych para walutowych takich jak EURUSD czy GBPUSD, które wydają się dość mocno wykupione patrząc szczególnie na rynek stopy procentowej.

 

Kalendarz na ten tydzień

Już dziś poznamy odczyt opóźnionych przez shutdown wrześniowych danych o produkcji przemysłowej w USA. Rynek oczekuje jej wzrostu o 0,4% m/m, podobnie jak w sierpniu. Jutro opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej we wrześniu oraz indeks Conference Board (oczekiwania odpowiednio to +0,1% m/m i 75,3 pkt.).
 

Kulminacja tego tygodnia będzie oczywiście środa z raportem ADP, danymi o inflacji i komunikatem FOMC po dwudniowym posiedzeniu. Raport ADP (konsensus: 150 tys.) jest wstępem do przyszłotygodniowych rządowych danych z rynku pracy. Poza tym tego dniach poznamy odczyt inflacji CPI we wrześniu, która wg prognoz nie uległa zmianie w stosunku do sierpnia. No i wieczorem o godz. 19:00 opublikowany zostanie komunikat po posiedzeniu FOMC. Po posiedzeniu nie będzie tym razem konferencji, lecz inwestorzy z pewnością będą w treści komunikatu z nerwowością wyszukiwać informacji o tym, czy Ben Bernanke ostatecznie wstrzyma się z ograniczaniem QE3 w grudniu i czy FED podkreśli negatywny wpływ shutdownu na gospodarkę. Jeśli tak się stanie to nie można wykluczyć dalszych lekkich wzrostów na parach takich jak EURUSD i GBPUSD. Jeśli jednak FED zaskoczył by rynki nieoczekiwanie dość jastrzębiom retorykom to potencjał spadkowy na owych parach jest bardzo duży, zwłaszcza przy tak mocno wykupionym rynku.

 

Zasiłek dla bezrobotnych w USA

W czwartek z kolei poznamy tradycyjnie kolejne dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz indeks Chicago PMI. W piątek podczas święta zmarłych w Polsce opublikowane zostaną finalne odczyty indeksów PMI dla przemysłu Chin, USA i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo z gospodarki Stanów Zjednoczonych poznamy także indeks ISM dla przemysłu.

 

Wyniki Apple i spółki naftowe

W tym tygodniu poza danymi z USA inwestorzy czekają także na dzisiejszy raport Apple (po sesji na Wall Street) oraz na szereg wyników największych spółek naftowych w kolejnych dnaich, w tym Exxon Mobil, Shell, Chevron, Total i ConocoPhillips.

 


 

 

 

Autor:

Dział Analiz XTB X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc