Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar USD nadal wyprzedawany

2013-10-31

Komunikat FOMC nie przyniósł żadnych większych zaskoczeń. Co więcej, w komunikacie tym w porównaniu do treści komunikatu z września zmieniona została tylko nazwa miesiąca w pierwszym zdaniu. To przy sporej grupie inwestorów oczekujących słów o wpływie shutdownu na gospodarkę oraz liczących na wykluczenie możliwości cięcia QE3 w tym roku, wywołało dość szybko wzrost wartości dolara w stosunku do większości walut. Na rynku widoczny był też wzrost rentowności amerykańskiego długu i spadek cen złota.

 

Cięcia QE3 w grudniu możliwe

Naszym zdaniem cięcia QE3 w grudniu nadal nie można wykluczyć. Co więcej jego prawdopodobieństwo lekko wzrosło w wyniku mniej gołębiego od oczekiwań komunikatu. Wystarczy seria kilku lepszych danych, by rynek zaczął zastanawiać się na cięciem szybciej niż w marcu (obecny konsensus).

 

Wraz z niezmienionym komunikatem FOMC i cały czas utrzymującymi się szansami na ograniczenie QE3 w grudniu rośnie znaczenie napływających z USA danych. Najważniejsze oczywiście będą przyszłotygodniowe dane z rynku pracy oraz dane z pierwszego piątku grudnia. Jednakże warto również na bieżąco obserwować inne figury. Już dziś poznamy cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych i ważny wskaźnik pokazujący aktywność gospodarczą w rejonie Chicago – indeks Chicago PMI. W piątek, pomimo świąt w krajach Europy Wschodniej, opublikowane zostaną finalne indeksy PMI dla wielu gospodarek, w tym także indeks dla USA. Tego dnia poznamy również indeks ISM dla przemysłu największej gospodarki światowej. Co więcej na piątek zaplanowane są także wystąpienia członków FOMC –  Narayana Kocherlakoty i Jeffreya Lackera. Każde pozytywnie zaskakujące dane mogą wspierać mocno wyprzedawanego w ostatnich tygodniach dolara.

 

Bardzo dobre wyniki Facebooka

Wczoraj bardzo dobre wyniki za III kwartał tego roku zaprezentował największy serwis społecznościowy na świecie. Zyska na akcje Facebooka wyniósł 0,25 USD przy konsensusie na poziomie 0,19 USD. Przychód wyniósł 2,02 mld USD przy oczekiwaniach na poziomie 1,91 mld USD. Wyniki są wręcz rewelacyjne. Spółka pokazuje, że potrafi coraz lepiej zarabiać na ogromnej liczbie użytkowników.

 

Jednakże jednocześnie władze spółki poinformowały, że spada popularność Facebooka w najmłodszej grupie wiekowej, co może powoli zaczynać budzić obawy o to czy serwis ten nie podzieli losów innych serwisów społecznościowych, które potrafiły bardzo szybko przyciągać duże zainteresowanie użytkowników, ale także równie szybko wypadać z ich łask.

 

 


 

 

Autor:

Dział Analiz XTB,
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc