Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar USD mocno wyprzedawany

2013-10-22

Dziś w USA opublikowane zostaną dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i stopie bezrobocia we wrześniu.  Jest to absolutnie kluczowy raport w tym tygodniu oraz najprawdopodobniej najważniejsza figura tego miesiąca, szczególnie przed zbliżającym się posiedzeniem FED. Dolar jest bardzo mocno wyprzedany, gdyż rynek przesunął oczekiwania na cięcie QE na marzec 2014.

 

Rynek czeka na dane

Jeśli jednak dane przynajmniej będą na poziomie konsensusu (180tys.) dolar powinien ponownie powrócić do łask inwestorów, co powinno mieć wpływ nie tylko na kluczowe rozdanie na EUR USD, ale także na cały rynek walutowy, w tym także na dość mocno wykupione pary  takie jak GBP USD i AUD USD. Oczywiście publikacja danych to także gwarancja zwiększonej zmienności na walutach krajów rynków wschodzących (polski złoty, meksykańskie peso, rand południowo afrykański, rosyjski rubel) oraz na metalach szlachetnych.

 

Rynek nieruchomości w Chinach nie przestaje straszyć

Dziś głównym tematem azjatyckich inwestorów są cały czas szybko rosnące ceny nieruchomości w Chinach. Dynamika wzrostu cen w czterech największych miastach była we wrześniu największa od stycznia 2011 r. W takich miastach jak Pekin, Szangaj czy Shenzen przekroczyła już nawet 16% w ujęciu rocznym. Dane te wywołały lekkie spadki na chińskich indeksach, albowiem inwestorzy obawiają się nowych restrykcji ze strony rządu wobec rozgrzanego rynku nieruchomości. Na wartości tracą także inne indeksy giełd Azji Południowo-Wschodniej pod wpływem spadku wartości lokalnych walut (czyżby ktoś się obawiał dobrych payrolli?). Natomiast japoński Nikkei w ostatnich minutach znajduje się w okolicach dzisiejszego otwarcia.

 

Ropa WTI już poniżej 100 USD

Ceny ropy w USA spadły wczoraj poniżej psychologicznej bariery 100 USD za baryłkę. Jest to przede wszystkim efekt ponownie mocno rosnących zapasów w USA oraz oczekiwań co do rozstrzygnięć kwestii irańskiego programu nuklearnego. Co prawda ostatnie rozmowy w Genewie nie przyniosły żadnych konkretów, ale deklaracja ze strony amerykańskich przedstawicieli o pewnym przełomie zaczyna mocno wpływać na podejście inwestorów do rynku ropy, którzy oczekują zniesienia części sankcji na irańską ropę już w przyszłym roku.

 

 

 

Autor:

Dział Analiz XTB,
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc