Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar traci

2014-11-10

Dolar traci dziś na wartości wobec wszystkich pozostałych walut z grona G-10. Silnie zyskują waluty surowcowe, a więc dolary, australijski i nowozelandzki, a także korona norweska. Wyjątkiem z tego grona jest dolar kanadyjski, który pomimo bardzo dobrych, piątkowych danych z kanadyjskiego rynku pracy, jest drugą najsłabszą walutą z grona G-10. Polski złoty od rana zyskuje na wartości. EUR/PLN schodzi poniżej 4,22, a USD/PLN zbliża się do 3,38.

 

Rozpoczynający się tydzień nie będzie, jak to zwykle po ubiegłotygodniowej publikacji danych z amerykańskiego runku pracy, obfitował w zbyt wiele atrakcji makroekonomicznych. Najwięcej atrakcji (głownie w notowaniach funta szterlinga) powinna przynieść środa. Wtedy poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy oraz raport o inflacji Banku Anglii. Nieco uwagi mogą przyciągnąć także piątkowe publikacje dotyczące tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro i Polsce. Dziś o godz. 10:30 poznamy pierwszy z indeksów obrazujących sytuację w gospodarce strefy euro, Sentix. Jest to badanie ankietowe przeprowadzane wśród 4,5 tys. inwestorów. Konsensus zakłada spadek z -13,7 pkt. w ubiegłym miesiącu do -13,8 pkt. obecnie. Będzie to pierwsza wskazówka przed odczytami indeksów ZEW (za tydzień) i Ifo (za dwa tygodnie) z Niemiec. O 11:00 na rynek napłyną dane z Norwegii. Będzie to inflacja CPI za październik. Oczekiwania rynkowe zakładają spadek tempa wzrostu cen z 2,1 proc. r/r do 2,0 proc. r/r. O 0,1 pkt. proc. ma także spaść inflacja bazowa w ujęciu rocznym. O godz. 18:00 opublikowany zostanie comiesięczny raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa dotyczący światowych popytu i podaży (WASDE).

 


USA: kolejne informacje o rynku pracy

Bardzo ciekawą dzisiejszą publikacją, głównie ze względu na brak innych dużych atrakcji, może być publikowany przez Fed indeks dotyczący sytuacji na amerykańskim rynku pracy (Fed’s Labor Market Conditions Index). Jest on oparty o aż 19 wskaźników, w tym m.in. stopę bezrobocia, nowopowstałe miejsca pracy, średnio-godzinowe wynagrodzenie itd. Podawana przez Fed wartość nie jest wyrażona w wartościach bezwzględnych, lecz jest to wyrównana sezonowo zmiana w ujęciu miesiąc do miesiąca. Indeks, który publikowany jest dopiero od poprzedniego miesiąca, jednak utworzona została jego historia, zostanie opublikowany o godz. 16:00. Miesiąc temu wyniósł on 2,5 pkt.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc