Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar się umocnił, a euro straciło

2014-08-25

Janet Yellen nie powiedziała w Jackson Hole (podczas piątkowego seminarium) niczego wyraźnie przełomowego, ale dziś rano widzimy, że EUR/USD lokuje się już poniżej 1,32, a zatem ostatecznie dolar się umocnił, a euro straciło po raz kolejny na wartości.

 

Nowy tydzień po Jackson Hole

Wpływ na to w istocie mogła mieć nie Yellen (mówiąca znów o tym, że FOMC będzie monitorował dane z rynku pracy i działał rozważnie, by nie zaostrzyć polityki monetarnej zbyt szybko), ale Mario Draghi, występujący w piątek o 20:00 naszego czasu. Jego wypowiedź została bowiem odebrana jako sygnał, że EBC coraz poważniej myśli o wdrożeniu odpowiednika operacji QE dla wspólnej waluty. 

 

Stabilizacja oczekiwań inflacyjnych może odbyć się z wykorzystaniem 'niekonwencjonalnych instrumentów', postępują przygotowania do programu zakupu ABS-ów, a ożywienie gospodarcze w Strefie Euro było słabe, jeśli patrzeć np. przez pryzmat danych o PKB – takie m.in. tezy i zapowiedzi przedstawił Draghi. Zapewnił też, jak zwykle, że EBC jest 'gotowy do dalszego działania'.

 

Nie dziwi zatem fakt, że po jego wystąpieniu dolar gwałtownie stracił na wartości, a w niedzielę wieczorem (naszego czasu) sesja zaczęła się przy bardzo niskich poziomach, nawet 1,3190. Obecnie mamy 1,3195, sytuacja jest więc napięta, a piłka zdaje się być po stronie podażowej. Już choćby tylko powrót do 1,3240 – 50 będzie trudny. Na sytuację wpływ mogą mieć trzy odczyty: Ifo z Niemiec (o 10:00), a także PMI z USA (dla usług; o 15:45) oraz dane o lipcowej sprzedaży domów (również w USA, poznamy je o 16:00). Prognoza dla Ifo to spadek ze 108 pkt do 107 pkt, ewentualne zejście jeszcze niżej na pewno nie pomoże euro. Z drugiej strony, przecena była na tyle duża, że nie można dziś wykluczyć jakiejś skromnej korekty, choćby trochę powyżej 1,32.

 


Złoty słabszy, jak można było sądzić

Naturalnie po ruchach na eurodolarze złoty znacznie stracił do dolara. Na USD/PLN mamy już 3,1665, ale tak naprawdę w nocy notowano kursy walut 3,1750, a więc obecny kurs to i tak skutek korekty. Na EUR/PLN nieco paradoksalnie widać cenę bardzo przyzwoitą dla kupujących euro – mianowicie 4,1785. Tym razem więc słabość euro do waluty amerykańskiej okazała się też słabością w stosunku do dolara. Zasadniczo jednak w dłuższym terminie, od 9 czerwca, widać na wykresie trend wzrostowy i warto o tym pamiętać. Maksima z sierpnia są jednak daleko, powyżej 4,22. 


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc