Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar pod presją

2014-04-09

Od początku tygodnia dolar pozostaje słaby. Kurs walut EUR/USD przekraczał 1,38, a USD/JPY spadał w kierunku 101,50. Jen pozostaje pod wpływem korekty na giełdach i braku wzmianek ze strony BoJ o bliskości kolejnej tury luzowania. Po danych o produkcji przemysłowej odbił kurs GBP/USD – w ostatnim roku tak silna reakcja po danych z sektora wytwórczego nie miała miejsca. Pierwszy impuls wzrostowy został utrzymany, co dowodzi siły funta szterlinga. Strefa 1,6700 -1,6720 będzie działać jako ważne lokalne wsparcie.

 

Publikowany dziś w godzinach wieczornych protokół z ostatniego posiedzenia FOMC rozstrzygnie krótkoterminowe losy dolara. Jego znaczenie potęguje brak istotnych publikacji makroekonomicznych: nie tylko dziś, ale też w kolejnych dniach. Przypomnijmy, że na posiedzeniu padły kontrowersyjne deklaracje dotyczące terminu podwyżki stóp procentowych oraz zmodyfikowano politykę forward guidance. Brak odniesień do optymalnego czasu na podniesie kosztu pieniądza jest prawdopodobny i zagraża dolarowi. Mimo to, biorąc pod uwagę gołębi zwrot w retoryce ECB nie widzimy szans, by kurs EUR/USD był w stanie ponownie zbliżyć się do wielomiesięcznych maksimów. Warto odnotować również posiedzenie Riksbank – szwedzkie władze monetarne prawdopodobnie załagodzą ton pod wpływem niskich wartości wskaźników inflacyjnych. W rezultacie korona, w ostatnich pięciu dniach najsłabsza z walut G-10, pozostanie pod presją.

 


Brak zmian w polityce pieniężnej

 

Wczoraj rozpoczęły się dwudniowe obrady Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią nie będzie zmieniać stóp procentowych do końca III kwartału tego roku. Naszym zdaniem rozpoczęcie cyklu zaostrzania polityki monetarnej w Polsce nastąpi w pierwszym kwartale 2015 r. RPP może zastanawiać się nad przedłużeniem obietnicy o kolejne kilka miesięcy, ale naszym zdaniem dobrym momentem na taki ruch będzie lipiec, ponieważ w tym miesiącu Narodowy Bank Polski opublikuje raport o inflacji. W trakcie jego prezentacji będzie można w dokładny sposób poznać przyczyny ewentualnej decyzji o dalszej stabilizacji stóp procentowych. Taki scenariusz sprawdził się miesiąc temu, ponieważ prezes NBP Marek Belka przy argumentacji decyzji RPP mógł powołać się na nową projekcję inflacyjną. Przy braku jakichkolwiek zmian w polityce pieniężnej notowania złotego powinny pozostać stabilne. Co więcej w sytuacji jasności co do przyszłych decyzji RPP, złoty pozostanie niewrażliwy na dane makro z rodzimej gospodarki.

 

Autor:

Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc