Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar oddaje piątkowe wzrosty

2014-10-07

Pokusa realizacji zysków na rynku dolara była zbyt silna, by jej się oprzeć. Crossy z USD w segmentach G10 i EM są na poziomach z piątkowego ranka i "zabawa" zaczyna się na nowo. Dziś kurs funta będzie szukał wsparcia w danych o produkcji przemysłowej.

 

Niemal wszystko, co dolar amerykański zyskał w piątek w reakcji na dane z rynku pracy, oddał na starcie nowego tygodnia. Nie otrzymaliśmy żadnych nowych informacji, które skłaniałyby do sprzedaży dolara, a raczej brak świeżych impulsów (i perspektywa ich braku przez jakiś czas) skłoniła inwestorów do spieniężenia zysków. Na duże prawdopodobieństwo korekty zwracałem uwagę we wczorajszym komentarzu, ale teraz uważam, że rynek wykonał plan minimum, jaki mógł być możliwy na samym odreagowaniu piątkowej pro-dolarowej euforii. Z określeniem dalszego kierunku już będę ostrożny, gdyż z jednej strony korekta o 100-150 punktów jest wystarczająca, by zachęcić dolarowe byki do powrotu na rynek. Z drugiej strony w najbliższych godzinach (i dniach) trudno będzie o świeży sygnał, który pociągnąłby rynek.


Kalendarium kolejny dzień nie rozpieszcza. Za sobą mamy już niezaskakujące decyzje banku centralnego Australii (stopy bez zmian, bank wciąż traktuje walutę za przewartościowaną) i Japonii (stopy bez zmian, niewielkie zmiany w komunikacie sugerują brak zmian w polityce w najbliższym czasie). Produkcja przemysłowa z Niemiec wypadła bardzo słabo (-4 proc. m/m, prog. -1,5 proc.), sugerując, że nie ma co liczyć na odbicie gospodarki w III kw., ale euro dzielnie zniosło dane. Z publikacji przed nami jedynie produkcja przemysłowa z Wielkiej Brytanii zasługuje na uwagę. Chociaż wrześniowy PMI dla brytyjskiego przemysłu wypadł słabo, to dzisiejszy raport jest za sierpień, kiedy wskaźnik koniunktury sugerował solidną dynamikę produkcji. W efekcie konsensus dla odczytu 0% m/m może być niedoszacowany, stwarzając szanse na pozytywne zaskoczenie. O 21:00 przemawia William Dudley z nowojorskiego Fed, przedstawiciel gołębiego skrzydła.
Jeśli dane wesprą funta, możemy zobaczyć spadki na EUR/GBP. USD/JPY zaczyna utrwalać konsolidację 108-110. EUR/USD obecnie ma równe szanse na zbliżenie się do 1,25, jak do 1,27. Kurs euro pozostaje stabilny wokół 4,18.

 

Autor:

Konrad Białas

TMS Brokers S.A

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc