Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar najsilniejszy od dwóch miesięcy

2014-01-20

Eurodolar w końcu sforsował linię trendu wzrostowego i spadł do najniższego poziomu od listopada ubiegłego roku - 1,3505. Wpisuje się to w nasze oczekiwania na umocnienie amerykańskiego dolara w najbliższych tygodniach.

Zakładamy, że w okresie miesiąca kurs EUR/USD spadnie do 1,34, rok natomiast zakończy przy 1,23. Dziś jednak z powodu zamknięcia rynków w USA (Dzień Martina Luthera Kinga) oraz braku publikacji ważnych danych, nie powinniśmy doczekać się wysokiej zmienności. W całym tygodniu natomiast największą uwagę powinny przykuć odczyty indeksów: ZEW (wtorek) oraz PMI ze strefy euro (czwartek). Poznamy również szereg danych z rodzimej gospodarki. Już dziś o 14:00 publikacja dynamiki średniego wynagrodzenia i zatrudnienia za grudzień, jutro produkcji przemysłowej, a w piątek dynamiki sprzedaży detalicznej i poziomu stopy bezrobocia. Nasze prognozy odnośnie przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia kształtują się odpowiednio na poziomach: 2,7 proc. r/r (konsensus 3,2 proc.) oraz 0,3 proc. r/r (konsensus 0,3 proc.). Od kwietnia tego roku obserwujemy stale polepszające się dane z rynku pracy. Co prawda do listopada zatrudnienie co miesiąc spadało, jednak od kwietnia dynamika ta była coraz niższa. Co więcej uważamy, że w kolejnych miesiącach zatrudnienie będzie systematycznie rosło.
Wskazują na to nieco lepsze subindeksy zatrudnienia w badaniach koniunktury prowadzonej przez GUS oraz efekty statystyczne. Efekty bazy będą szczególnie istotne w pierwszym kwartale bieżącego roku. Dane z Polski, tradycyjnie nie powinny znacznie wpłynąć na notowania polskiej waluty. Od rana złoty lekko traci na wartości. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,1640, a USD/PLN do 3,0750. W najbliższych dniach, jak i tygodniach spodziewamy się spadku wartości złotego wobec dolara oraz relatywnie stabilnych notowań wobec euro. Złoty powinien zacząć zyskiwać wobec wspólnej waluty dopiero w drugiej części roku, kiedy to rynek zacznie wyceniać podwyżki stóp procentowych przez radę Polityki Pieniężnej.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc