Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dobry moment na zakup Euro

2014-05-22

Dzisiejsza sesja na rynku złotego to jego dalsze umocnienie względem euro, która jest najtańsza niemal od początku kwietnia i kosztuje 4,1721 PLN. Z kolei za dolara trzeba zapłacić 3,0563 PLN.  Warto dodać, ze dziś drożeją też nasze 10- letnie obligacje, których rentowność spada i wynosi 3,805 proc.

 

Dzisiejsza sesja to dalsze spadki wartości eurodolara. Obecnie para EUR/USD wyceniana jest na 1,3659. Na gruncie analizy technicznej najbliższym wsparciem są teraz wczorajsze minima w okolicach 1,3636.

Jeżeli chodzi o figury makroekonomiczne to publikowane rano wstępne indeksy PMI z Europy nie zdołały znacząco pomóc wspólnej walucie, przyczyniając się tylko do jej tymczasowego niewielkiego umocnienia. Co do samych odczytów - wypadły one dość niejednoznacznie. Rozczarowały odczyty z Francji, z kolei z Niemiec i całego eurolandu mile zaskoczyły wskazania PMI dla usług, a rozczarowały te dla przemysłu.

Dodajmy, że pro – dolarowo wypadł też opublikowany przed chwilą wstępny indeks PMI dla przemysłu z USA.

Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy też wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym w naszym kraju. W maju ukształtował się on na poziomie 7 pkt., czyli spadł o 2 pkt. wobec poprzedniego miesiąca.

Dziś ukazał się również protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, wiemy z niego, że decydenci ponownie opowiedzieli się za tym, aby sygnalizowany prawdopodobny okres utrzymywania stóp procentowych utrzymać bez zmian do końca III kw. tego roku. Jakiekolwiek zmiany w "forward guidance' możliwe będą dopiero w lipcu, kiedy zostanie opublikowana nowa projekcja inflacyjna.

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc