Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dobre dane, wzrost będzie przyspieszał

2013-11-29

Opublikowany dziś raport o polskim PKB potwierdził wstępny szacunek: wzrost gospodarczy w trzecim kwartale wyniósł 1,9% R/R. Na poziomie całego PKB nie było zatem niespodzianki, ale struktura wzrostu okazała się korzystna.

 

Tak jak prognozowaliśmy, popyt krajowy wzrósł o 0,5%, zaś konsumpcja o 1%. W ramach popytu krajowego mamy jednak kilka pozytywnych niespodzianek. Po pierwsze, inwestycje już w trzecim kwartale były na niewielkim plusie. Po drugie, mocniej niż oczekiwaliśmy wzrosła konsumpcja rządowa, pokazując, iż sektor publiczny może przestać ciążyć wzrostowi tak jak to miało miejsce od 2011 roku. Dalej, po redukcji zapasów w drugim kwartale, firmy odbudowały je w trzecim tylko w niewielkim stopniu.

 

Gdyby wzrost zapasów był taki jak zakładaliśmy, tempo wzrostu PKB wyniosłoby 2,4%. Oznacza to, iż ten efekt pojawi się w kolejnych kwartałach, pomagając w ożywieniu. Dużym zaskoczeniem są wolumeny w handlu zagranicznym. Wkład eksportu netto we wzrost jest niemal dokładnie taki, jak przewidywaliśmy, ale wolumeny rosły w szybszym tempie: 6,4% R/R w przypadku eksportu i 3,4% w przypadku importu. Rosnące wolumeny w handlu są uważane za symptom poprawy koniunktury, choć dynamika tego wzrostu będzie trudna do utrzymania wobec słabej koniunktury w europejskim eksporcie.

 

Strukturę wzrostu w trzecim kwartale oceniamy pozytywnie. Wzrost powinien przyspieszać w kolejnych kwartałach. Niewykluczone, że w ostatnim kwartale tego roku zobaczymy już 2,5%, a w roku przyszłym realne jest 3%+. Dane są pozytywne dla złotego i akcji oraz negatywne dla cen obligacji. WIG20 zareagował na dane pozytywnie, złoty zaś traci, potwierdzając, iż to przede wszystkim globalne czynniki będą mieć wpływ na końcówkę roku na naszej walucie.

 

 

Autor:

dr Przemysław Kwiecień CFA

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Główny Ekonomista

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc