src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dezinflacja problemem globalnym

2013-11-15

Od dwóch dni eurodolar zawęża przedział swoich wahań. W trakcie sesji azjatyckiej kurs EUR/USD poruszał się między 1,3440 a 1,3460. Obecnie znajduje się pod górną bandą tego przedziału. Polska waluta natomiast kolejny dzień zyskuje na wartości. Kurs EUR/PLN zniżkuje do 4,1830, a USD/PLN do 3,1060.

Dziś z danych makro poznamy m. in. finalny odczyt dynamiki inflacji w strefie euro (11:00). Wstępny odczyt uplasował się na poziomie 0,7 proc. r/r (spadek z 1,1 proc.), co stanowiło istotny argument dla Rady Prezesów ECB za obniżką stóp procentowych. Uważamy, że ewentualna rewizja w dół finalnego odczytu (wcześniej w dół zrewidowane zostały dane o inflacji z Niemiec i Hiszpanii) może przełożyć się na lekkie osłabienie waluty EUR. W dalszej części dnia podane zostaną: inflacja bazowa z Polski (14:00) oraz NY Empire state (14:30) i dynamika produkcji przemysłowej z USA (15:15). Wczorajsze dane pokazały, że polska gospodarka rozwija się szybciej niż oczekiwano, lecz nie ma to (jeszcze) przełożenia na inflację, która spowalnia. Wnikliwsza analiza poszczególnych komponentów wskazuje, że spadkowi cen żywności należy przypisać główną rolę w obniżeniu się dynamiki CPI. Tym samym złamany został szablon sezonowości - jest to pierwszy październik od 2001 r. w którym ceny żywności w ujęciu miesięcznym spadły.
Obecnie odnotowane przyspieszenie może wydawać się efektowne, jednak należy pamiętać, że nadal znajdujemy się poniżej potencjału gospodarczego. Oznacza to, że gospodarka jedynie zmniejsza lukę popytową, a przez to redukuje negatywny wpływ na wspomnianą inflację bazową – najlepszy miernik presji popytowej. Publikacja danych o PKB minimalnie wsparła złotego, ale należy zastrzec, że w sprzyjającym ryzykownym walutom środowisku - umiarkowanie rosnących indeksów giełdowych, stabilne pozostawały także pozostałe waluty regionu. Obliczany przez nas indeks apetytu na ryzyko wykazuje, że sentyment inwestorów względem rynków EMEA przestał ulegać poprawie, do czego przyczyniły się dane rozwiewające nieco obawy o negatywny wpływ paraliżu administracji USA na koniunkturę i mniej łagodne od oczekiwań stanowisko Fed.


Jen znów powyżej 100

Po raz pierwszy od dwóch miesięcy kurs USD/JPY wzrósł powyżej poziomu 100. Na osłabienie jena prawdopodobnie wpływ miał ostatni wzrost rynkowego apetytu na ryzyko oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego w Japonii w III kw. bieżącego roku, co wzmogło spekulacje o zwiększeniu pakietu stymulacyjnego przez Bank Japonii. Ten drugi czynniki dodatkowo zyskuje na znaczeniu w sytuacji gdy nowa szefowa Fed Janet Yellen sygnalizuje chęć kontynuacji QE3, a co za tym utrudnia pożądane przez japoński rząd osłabienie jena względem dolara. Uważamy, że w najbliższych tygodniach kurs USD/JPY powinien pozostać w trendzie bocznym, niemniej jednak w przyszłym roku, gdy Fed rozpocznie ograniczanie QE3, a BoJ zwiększy program skupu aktywów, jen powinien dynamicznie tracić na wartości. Nasza prognoza na 12- miesięcy zakłada wzrost kursu USD/JPY do poziomu 108.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych