Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Deprecjacja złotego na horyzoncie

2014-06-04

Poprzednio na rynku dyskutowano przeważnie o najbliższym terminie zacieśniania polityki pieniężnej, co umacniało naszą walutę, teraz sytuacja się nieco zmienia, a perspektywa możliwej obniżki stóp nieco obniża atrakcyjność naszej waluty, co może doprowadzić do jej deprecjacji w nadchodzących tygodniach.

 

Rada nie wyklucza obniżek stóp

 

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na głównych parach złotowych to spadek wartości naszej waluty, choć dzisiejszy poranek rozpoczynamy od umocnienia. Dollar kosztuje 3,0501 PLN, za euro trzeba zapłacić 4,1519 PLN.

Informacją ostatnich godzin jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych oraz późniejsza konferencja po posiedzeniu Rady. Sama decyzja nie była zaskoczeniem, nie byliśmy świadkami żadnego ruchu na stopach, a główna stopa referencyjna została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,5 proc., jednak na konferencji pojawiły się głosy, że możliwa jest również obniżka stóp procentowych. Tym bardziej jeśli lipcowa projekcja inflacji znacznie różniłaby się od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.).

 

Dziś kolejne ważne odczyty makro

 

Początek dzisiejszej sesji na głównej parze walutowej to spadki wartości tej pary. Obecnie eurodolar wyceniany jest na 1,3612

Podczas dzisiejszej sesji czekają nas kolejne ważne figury makroekonomiczne. Poznamy odczyty indeksów PMI dla usług dla najważniejszych gospodarek (maj), ponadto ukaże się PKB za I kwartał i inflacja producencka (kwiecień) ze Strefy Euro. Z kolei z USA pojawi się raport ADP (maj), liczba nowych wniosków o kredyt hipoteczny, dane dotyczące handlu zagranicznego (kwiecień), Beżowa Księga oraz poza wspomnianym wcześniej indeksem PMI dla usług poznamy jeszcze raport ISM dla tego samego sektora (maj).

Widać więc, że dzisiejszy dzień będzie obfitował w wiele impulsów ze strony figur makroekonomicznych i przez to można spodziewać się podwyższonej zmienności na wykresie. Jednak nadal niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie jutrzejsza decyzja ECB w sprawie stóp procentowych.

 

.

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc