Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dane z USA nadal wspierają dolara

2014-09-03

Dziś rano dolar oddaje nieco z wczorajszych zysków osiągniętych na polu pozostałych głównych walut, jednak od strony danych makro wciąż ma najsilniejsze zaplecze. Rynek złotego czeka na decyzję RPP. Kurs euro pozostaje stabilny blisko 4,21, a kurs dolara utrzymuje się ponad 3,20.

Spośród środowych danych z USA najmocniej wyróżnia się brak raportu ADP, który zwykł występować w pierwszą środę miesiąca. Z powodu poniedziałkowego święta, publikacja została przesunięta na czwartek, dlatego dzisiejsze kalendarium zawiera jedynie odczyt dynamiki zamówień przemysłowych oraz publikację Beżowej Księgi Fed. Dane z przemysłu (prog. 11 proc. m/m) zapewne nie będą już tak oddziaływać na dolara, jak wczorajszy odczyt ISM, który odnotował najwyższy poziom od marca 2011 r. Mimo to dodać kolejny argument za solidnymi fundamentami makro stojącymi za dolarem i razem z pozytywnym komentarzem Fed odnośnie sytuacji w gospodarce podsycać oczekiwania odnośnie podwyżek stóp procentowych. Wzrost rentowności na amerykańskimi rynku długu (rentowności 10-letnich obligacji zanotowały najsilniejszy dzienny wzrost od miesiąca do 2,43 proc.) wspiera dolara, choć jak na razie mocniejsze ruchy widać na USD/JPY (najwyżej od stycznia) niż na EUR/USD. Ta druga para pozostaje w klinczu w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję EBC.


RPP nie obniży stóp procentowych

Naszym zdaniem Rada, mimo zauważalnego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego i nikłej presji inflacyjnej, nie zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych. Obecna inflacja pozostaje poza wpływem władz monetarnych, ponieważ czas w jakim zmiany stóp działają na inflację wynosi od czterech do sześciu kwartałów. Zatem jeśli RPP zdecyduje się na obniżenie stóp na dzisiejszym posiedzeniu, to będzie to zwiększać inflację w drugiej połowie przyszłego roku, tymczasem już teraz tania żywność tworzy niską bazę dla inflacji na przyszły rok i zakładając brak kolejnych obniżek w trzecim kwartale 2015 r. inflacja powinna sięgnąć 1,7 proc. r/r., a zatem znaleźć się w granicach celu inflacyjnego NBP (2 proc. +/- 1 pkt proc.). Nieco inną trajektorię będzie miał wzrost gospodarczy, ponieważ w najbliższych kwartałach z uwagi na rosyjskie embargo będziemy obserwować stabilizację dynamiki PKB. Nie będzie to jednak spadek poniżej 3 pkt. proc., co dla części członków RPP jest granicą tolerancji dla spowolnienia wzrostu. Podsumowując działania podjęte przez RPP byłyby spóźnione i mogłyby doprowadzić do zbyt szybkiego wzrostu cen, który nie wynikałby z siły gospodarki tylko z popytu generowanego przez tani pieniądz.


Kanada: Bank of Canada nie zmieni stóp


Dziś o godz. 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. O tej samej porze odbędzie się konferencja prasowa szefa BoC Stephena Poloza. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 1 proc. Dolar kanadyjski był w ostatnich dniach mocno zmienny. W połowie ubiegłego tygodnia zyskiwał on w wyniku informacji o przejęciu przez właściciela Burger Kinga kanadyjskiej sieci Tim Hortons. Nie wydaje się, by dzisiejsze wydarzenie mogło wpłynąć na wybuch zmienności, jednak istnieje pewne ryzyko zmiany retoryki BoC. Poprawiające się dane zarówno w obszarze wzrostu gospodarczego, jak i tempa wzrostu cen mogą wpłynąć na bardziej jastrzębi ton konferencji Poloza. Inflacja od czterech miesięcy utrzymuje się powyżej celu Banku Kanady wynoszącego 2 proc., jednak decydenci zwracają uwagę na fakt, że komfortowy dla nich jest przedział miedzy 1 proc. a 3 proc. PKB w II kwartale wzrosło o ponad 3 proc w ujęciu rocznym. Zakładamy jednak, że stanowisko Banku Kanady pozostanie neutralne, a jego szef utrzyma neutralny wydźwięk swych konferencji. Dolar kanadyjski w wyniku tych danych może nieco się osłabić.

 

Autor:

Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc