Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dane z rynku pracy w USA ważne dla dolara

2014-03-07

Wszyscy czekamy na miesięczne dane z rynku pracy USA, które poznamy o godzinie 14.30. Jest to najważniejszy odczyt tego dnia, tygodnia, a być może nawet pierwszego półrocza. Tyle tylko, że o ile wpływ na rynek walutowy może być znaczący, to wydaje się, że dla rynku akcji odczyt ten nie będzie miał większego znaczenia.

 

Oficjalny konsensus zakłada zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 150 tys. i stopę bezrobocia na poziomie 6,6%. Istotność tych danych wynika z tego, że przez dwa miesiące otrzymywaliśmy negatywne dane ze Stanów Zjednoczonych, a słaby odczyt dziś znacząco zwiększyłby szanse na przerwę w ograniczaniu programu QE3. Do tego byłby potrzebny naprawdę słaby przyrost miejsc pracy i nagła zmiana retoryki FED, co jest dość mało prawdopodobne, choć teoretycznie możliwe. O ile dla rynku walutowego (EURUSD) dzisiejsza sesja może rozstrzygnąć trend na kolejne tygodnie, o tyle nie powinna znacząco wpłynąć na rynek akcji. Złe dane – dalsze "drukowanie" pieniądza, dobre dane – sytuacja w gospodarce USA poprawia się, więc warto kupować akcje. Efekt powinien być taki, że w obu przypadkach reakcja może być optymistyczna, a jeśli nie w krótkim, to już niemal na pewno w długim terminie.

 

Dobre krótkoterminowe perspektywy ma przed sobą WIG20. Wynika to z faktu, że wczoraj udało się zamknąć powyżej oporu na 2450 pkt. Obecnie celem dla kupujących powinny być okolice 2500 pkt. Takiemu scenariuszowi powinny sprzyjać dobre nastroje utrzymujące się na światowych parkietach. Jeśli chodzi o pozostałe giełdy europejskie, to warto jeszcze zwrócić uwagę na parkiet w Mediolanie. FTSE MIB pokonał linię czteroletniego trendu spadkowego, a premier Matteo Renzi dopiero zaczyna realizację swojego, ambitnego planu reform.

 

Poza odczytem ze Stanów Zjednoczonych, podobne dane poznamy o tej samej godzinie dla gospodarki kanadyjskiej, a wieczorem przemawiać będzie William Dudley z FED. Kontrakty terminowe na europejskie indeksy wskazują na otwarcie na niewielkich plusach.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc