Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Czy Ukraina wpłynie na rynki?

2014-05-27

Podczas wczorajszej sesji EUR / USD zwyżkował z 1,3615 do 1,3670, dziś skorygował jednak część tych wzrostów, spadając do poziomu około 1,3650. Dziś nieznacznie umacnia się złoty wobec euro. Kurs walut EUR / PLN zniżkuje do 4,16, jednak należy pamiętać że wczoraj w godz. 14-16 wystrzelił on z poziomu 4,1540 do 4,1680.

 

Najsilniejszą walutą w nocy był dolar australijski, który zyskuje 0,3 proc. Rekordzistą wczorajszych zwyżek był włoski indeks FTSE MIB, który zyskał ponad 3,5 proc. Pozostałe najważniejsze europejskie parkiety także poszybowały w górę o około 1 proc. Zaognia się konflikt na Ukrainie, a szczególnie w Doniecku. Może to wpływać na wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych. W związku z tym osłabiać może się złoty, umacniać jen a wczorajsze zwyżki na giełdach mogą szybko odejść w zapomnienie. Głównym dzisiejszym wydarzeniem marko będą dane ze Stanów Zjednoczonych publikowane o 14:40 ma cele z zamówieniami na dobra trwałego użytku. Spodziewany jest ich spadek w kwietniu o 0,7 proc. m/m wobec wzrostu w maju o 2,5 proc. Duży wpływ na spodziewany spadek ma fakt, że w kwietniowe zamówienia na Boeingi wyniosły w kiwaniu tylko 70 szt. wobec 163 szt. w marcu.

 

Zamówienia na dobra trwałego użytku, z wyłączeniem transportowych mają pozostać w kwietniu na niezmienionym poziomie wobec marca. Cały czas trwa forum ECB w Portugali. Jednakże wczoraj wiceprezydent Constancio powiedział, że kwestie dotyczące obecnej polityki monetarnej nie będą na nim dyskutowane, co nieco oddala uwagę rynków od tego wydarzenia. Niemniej jednak o 15:30 w dyskusji uczestniczyć Mario Draghi. O godz. 14:00 opublikowana zostanie decyzja Banku Węgier na temat stóp procentowych. Rynkowy konsensus zakłada ich obniżenie o 10 pb. do 2,4 proc.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc