src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Anemiczna korekta dolara

2014-09-24

Dolar amerykański podlega łagodnej presji sprzedażowej, gdyż z jednej strony mija już tydzień, od kiedy ostatni raz otrzymał prowzrostowy impuls, a z drugiej otrzymaliśmy kilka wiadomości wspierających pozostałe waluty. To dopiero zalążek korekty, choć już widać, że przebieg jej będzie anemiczny.

 

 

Ostatnią rzeczą, którą można powiedzieć o bieżących publikacjach danych makro z USA, to że są wspierające dla dolara, a mimo tego w ograniczonym stopniu przekłada się to na stłumienie aprecjacji waluty. Wczorajszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu był już ósmą publikacją w ciągu ostatnich 9 dni, która okazała się poniżej prognoz, tymczasem indeks dolarowy dalej pozostaje blisko ostatnich szczytów. Stąd jakkolwiek korekta na crossach z USD odbywa się w reakcji na doniesieniach z innych rynków. Euro znalazło wsparcie w odczytach PMI ze strefy euro (które choć były niższe m/m, to rynek zakładał jeszcze gorsze wyniki), ale eurodolarowi starczyło sił tylko na podejście pod 1,29, a dziś rano jesteśmy już 50 pkt niżej. Dolar nowozelandzki zyskuje dziś po niższym od oczekiwań deficycie handlowym, z kolei popyt na jena zatrzymał USD/JPY poniżej 109, po części w związku z napływami kapitału do "bezpiecznych przystani" (z powodu bombardowań w Syrii), po części po słowach premiera Abe, który wyraził obawy o wpływ słabnącego jena na lokalną gospodarkę. W tym ostatnim przypadku ciężko oczekiwać, żeby rząd w Tokio starał się zatrzymać deprecjację waluty i komentarz ma na celu niejako osłabienie krytyki o jawny udział w wojnach walutowych. Wszystko to jednak za mało, aby diametralnie odmienić obraz rynku walutowego.


Dalej uważamy, że rynek przesadził z tempem umacniania dolara amerykańskiego, czy to pod kątem faktycznej kondycji amerykańskiej gospodarki (zbyt optymistycznie), czy to pod kątem dyskontowania terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Fed (za wcześnie). Jednakże należy stwierdzić, że inwestorzy potrzebują silniejszego bodźca, by wykonać wyraźniejszy ruch korekcyjny. Stąd dzisiejszy raport o sprzedaży nowych domów (16:00), jeśli podzieli los publikacji z rynku wtórnego i również rozczaruje, to prawdopodobnie i tak nie załamie kursu dolara.
Z innych danych w środę mamy jedynie indeks Ifo z Niemiec, który prawdopodobnie spadł m/m (prog. 105,8, poprz. 106,3). Biorąc pod uwagę wczorajszy słaby odczyt PMI z Niemiec, dzisiejszy spadek nie będzie niespodzianką, która by wyraźnie osłabiła euro.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych