Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Amerykańska gospodarka przyspiesza

2014-04-22

Przy dość ograniczonym, "świątecznym" handlu dolar amerykański zyskał na wartości. Kurs EUR/USD zniżkował poniżej 1,38. Relatywnie stabilne pozostają natomiast notowania złotego. Kurs euro znajduje się na 4,18, a kurs dolara na 3,03.

 

Dziś kalendarz danych makro również nie obfituje w wiele ważnych wydarzeń. Uwagę w zasadzie jedynie powinna przykuć liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA w marcu (16:00). W kolejnych dniach tego tygodnia poznamy natomiast indeksy PMI ze strefy euro (środa), indeks Ifo (czwartek) oraz decyzję RBNZ ws stóp procentowych (środa). Lepsze od oczekiwań odczyty z ubiegłego tygodnia potwierdzają zdanie, że po rekordowo srogiej zimie amerykańska gospodarka ponownie przyspiesza.

 

Poprawę w danych makro dobrze obrazuje indeks zaskoczenia dla danych z USA publikowany przez CitiGroup. Po osiągnięciu najniższego poziomu od połowy 2012 roku, w kwietniu, wraz z publikacjami za marzec, indeks zaczął wyraźnie odbijać. Uważamy, że nabierająca tempa amerykańska gospodarka utwierdzać będzie uczestników rynku w przekonaniu o nieuchronności końca QE3 i zbliżaniu się pierwszej podwyżki stóp, a co za tym idzie umacniać będzie amerykańskiego dolara.

 

Lepsze dane z USA powinny również przekładać się na wzrosty amerykańskich indeksów giełdowych. Wczoraj indeks S&P500 piątą sesję z rzędu zakończył nad kreską – to najdłuższa seria wzrostów od października. Tym samym indeks w kilka dni odrobił 3- procentową stratę z tego miesiąca i jest na najlepszej drodze do podtrzymania swoistej sezonowości – w okresie ostatnich 10 lat indeks, miesiąc zakończył pod kreską jedynie trzykrotnie. W dodatku w tym okresie kwiecień charakteryzuje się najwyższą średnią stopą zwrotu (2,14 proc.).

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc