Komentarz tygodniowy z rynku PLN

2015-09-21

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym nie zmieniony został poziom stóp procentowych. Decyzja ta była oczekiwana przez rynki, a mimo to przełożyło się to na osłabienie dolara amerykańskiego do pozostałych walut, w tym także złotego. Słabsze dane makro z Polski (sprzedaż detaliczna, produkcję przemysłowa) nie wpłynęły na zachowanie rodzimej waluty.

 

 

INDEKS PLN

Indeks syntetyczny złotego 11 września znalazł się na poziomie kilkumiesięcznych szczytów i od tamtej pory konsoliduje się poniżej tego oporu (71,85 pkt.). Taki obrót spraw nie zmienił sytuacji technicznej na tym instrumencie, kontynuował on budowanie trendu bocznego pomiędzy poziomami 71,45 i 71,85 pkt. W przypadku sforsowania górnego ograniczenia konsolidacji celem strony popytowej byłby poziom 72,2 pkt. Wyznacza on kluczowy opór dla tego instrumentu, którego pokonanie będzie oznaczać wygenerowanie kolejnej średnioterminowej fali w górę, porównywalnej z tą ze stycznia br. Dodatkowo otworzyłoby to drogę do okolic poziomu 72,65 pkt. gdzie przebiegają maksima z 31 grudnia zeszłego roku oraz 61,8% zniesienie sekwencji spadkowej z drugiej połowy ubiegłego roku. Z kolei pokonanie lipcowych minimów na poziomie 71,25 pkt. oraz poziomu 61,8% zniesienia odbicia z 15 stycznia (71,0 pkt.) pozwoliłoby na pogłębienie spadków do historycznych dołków z początku roku (patrz wykres).

 

 

EURPLN

Notowania EUR/PLN kontynuowały budowanie wąskiej konsolidacji w okolicy 38,2% zniesienia odbicia z 17 lipca (4,20). Spadkowa korekta wykształciła się na tej parze 25 sierpnia, gdy dynamiczna aprecjacja europejskiej waluty do złotego zatrzymała się dopiero na poziomie 4,27, wcześniej naruszając ważne poziomy oporu w postaci lipcowych maksimów oraz 61,8% zniesienia sekwencji spadkowej z grudnia ubiegłego roku (4,23 – 4,24). Minimalny, modelowy zasięg spadkowej korekty został z technicznego punktu widzenia już osiągnięty.

Powrót poniżej średnioterminowej linii trendu spadkowego z genezą w grudniu 2014 i sforsowanie linii trendu wzrostowego z 21 kwietnia oraz 61,8% zniesienia fali wzrostowej z ostatnich dwóch miesięcy (strefa 4,16-4,18) pozwoliłoby na pogłębienie spadków w najbliższych tygodniach przynajmniej do strefy 4,08 - 4,10 (61,8% zniesienie odbicia z kwietnia oraz minima z lipca).

 

 

USDPLN

Notowania USD/PLN nadal poruszają się w średnioterminowej konsolidacji, która wykształciła się w końcówce maja między poziomami 3,64 i 3,85. Od 4 września przewagę na tej parze utrzymuje strona podażowa, ale przewaga ta nie jest na tyle znacząca, by kurs wybił się dołem z trendu bocznego. Cały czas jednak możliwa jest realizacja scenariusza zakładającego, że odbicie z połowy maja było falą B w korekcie ABC z genezą 13 marca (patrz wykres). Do wypełnienia tej struktury brakowałoby jeszcze jednej fali w dół. Modelowy zasięg wyznacza strefa wsparć 3,3650 – 3,41 (61,8% zniesienie wzrostów z drugiej połowy ubiegłego roku oraz poziom równości fali A i C w ramach struktury spadkowej). Będzie tak dopóki kurs omawianej pary nie pokona poziomu 3,8540 (górne ograniczenie trendu bocznego), bo taki obrót spraw oznaczałby atak tegorocznych ekstremów w okolicy 3,97.

 

 

CHFPLN

Kurs CHF/PLN także budował w zeszłym tygodniu wąską konsolidację, która wykształciła się w okolicy dolnego ograniczenia trendu bocznego, w którym porusza się on od prawie dwóch miesięcy oraz minimów z 28 kwietnia (3,81-3,85). Nie zmieniło to póki co sytuacji technicznej na tej parze. Modelowy zasięg spadkowej korekty z genezą 16 stycznia stanowi strefa wsparć kształtowana przez 61,8% zniesienie sekwencji wzrostowej z czerwca ubiegłego roku wraz z poziomem zeszłorocznych maksimów, zanotowanych w grudniu (3,66 – 3,76).

 

 

GBPPLN

Ruch w dół na parze GBP/PLN zatrzymał się w minionym tygodniu dokładnie w połowie sekwencji wzrostowej z genezą na początku maja (5,71). Wcześniej, na początku sierpnia, obroniona została strefa istotnych długoterminowych oporów, która rozciąga się od 6,00 do 6,10 (ekstrema ze stycznia 2007 oraz 61,8% zniesienie struktury spadkowej ukształtowanej w latach 2004-2008). Pozytywny test tego oporu skutkował cofnięciem, które oglądamy od kilku tygodni. Dopiero jednak pokonanie strefy wsparć rozciągającej się od poziomu 5,58 (linia trendu wzrostowego z genezą w czerwcu 2014) do 5,64 (61,8% zniesienie odbicia z maja, czerwca i lipca) zmieniłoby trend na spadkowy w średnim terminie i pozwoliłoby na ruch przynajmniej do poziomu 5,43 (geneza na wykresie).

 

Autor:

Karolina Bojko-Leszczyńska

EFIX Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych