Komentarz popołudniowy z rynku PLN

2015-09-22

Słaby sentyment na rynkach akcyjnych idzie dziś w parze z deprecjacją złotego do głównych walut. Najbardziej złoty traci dziś do dolara amerykańskiego. Brak dziś ważnych danych makro, które mogłyby zmienić układ sił na rynkach finansowych.

 

 

USD/PLN

Notowania USD ruszyły dziś dynamicznie w górę i kontynuują tym samym odbicie wykształcone w miniony piątek po południu. Pod koniec zeszłego tygodnia spadki zatrzymały się na poziomie 78,6% zniesienia fali wzrostowej z 24 sierpnia (poziom 3,6558). Oglądany od tamtej pory ruch w górę zniósł już ponad 61,8% sekwencji spadkowej z 4 sierpnia (patrz wykres). Pokonanie poziomu 3,7540 jest technicznym sygnałem, że odbicie to nie jest tylko korektą, ale nową falą wzrostową porównywalną z tą wykształconą w dniach 24 sierpnia – 4 września na omawianej parze. W tym wypadku minimalny zasięg takiego odbicia wyznaczają tego-miesięczne maksima na 3,81, a poziom równości fal wypada na 3,8460 i wraz z wakacyjnymi ekstremami (3,8550) kształtuje on ważną średnioterminową strefę oporów.

 

 

EUR / PLN

Kurs EUR wczoraj popołudniu dotarł do poziomu 50% zniesienia sekwencji wzrostowej z 17 lipca (4,18), obronił je a następnie zbudował wąską konsolidację powyżej tego wsparcia. Dziś rano kurs dynamicznie ruszył w kierunku północnym, wracając tym samym do wnętrza trendu bocznego budującego się od 24 sierpnia (patrz wykres). W związku z tym sytuacja techniczna tej pary pozostaje niezmieniona. Zejście poniżej poziomu 4,18 pozwoliłoby na pogłębienie spadkowego ruchu korekcyjnego przynajmniej do poziomów 4,1544 – 4,1605 (61,8% całej sekwencji wzrostowej z 17 lipca i dołek z 18 sierpnia).

 

 

GBP/PLN

Ruch w górę kontynuują także notowania GBP/PLN. Kurs zbliżył się już do poziomu 38,2% zniesienia sekwencji spadkowej z genezą 5 sierpnia (poziom 5,8160), który stanowi minimalny modelowy zasięg korekty z technicznego punktu widzenia. Oznacza to, że wkrótce na tym rynku powinna uaktywnić się strona podażowa, co może prowadzić do lokalnego cofnięcia. Biorąc jednak pod uwagę, że kurs sforsował linie trendu spadkowego (z genezą 6 i 19 sierpnia), to ruch w górę będzie z dużym prawdopodobieństwem kontynuowany przynajmniej do okolic poziomu 5,89. 

 

 

Autor:

Karolina Bojko-Leszczyńska

EFIX Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych