Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kolejny słaby dzień dolara

2016-02-05

Spadające kwotowania dolara pomogły złotemu. Nasza waluta skorzystała na zwiększonym zainteresowaniu aktywami rynków wschodzących. Złotemu pomogła również udana aukcja długu. Dzisiejszy dzień można uznać za udany. Ten tydzień przyniósł nam znaczące umocnienie złotego.

 

Spadają kwotowania dolara

Niemalże przez cały dzień kwotowania dolara na szerokim rynku spadały. Na parze USD/PLN złoty znacznie poprawił swoją pozycję, ale po południu miało miejsce lekkie odbicie na dolarze. Inwestorzy stracili zainteresowanie dolarem po tym, jak stało się jasne, że w USA w najbliższym czasie nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Wypowiedzi członków FED nie pozostawiają złudzeń, stąd  większe zainteresowanie bardziej ryzykowanymi walutami, takimi jak złoty.

 

W kraju udana aukcja długu

Złotego wspierały też czynniki wewnętrzne, np. udana aukcja długu. Niepokojące natomiast były czynniki lokalne, czyli prognozy Komisji Europejskiej, która zwraca uwagę na duży deficyt w sektorze finansów publicznych. Przypomnijmy, że wiąże się to z wprowadzeniem procedury nadzoru. Ministerstwo finansów do sprawy odniosło się dosyć ogólnikowo. Sytuacja ta na pewno byłaby przyczyną ograniczenia wzrostów na złotym, gdyby nie dominująca rola impulsów z szerokiego rynku. Ostatecznie złoty dzień kończy dobrze. Kursy walut kształtują się następująco: 4.4225 zł za euro, 3.9694 zł za dolara, 4.0089 zł za franka i 5.7593 zł za funta szterlinga.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc