Kolejny dzień pod znakiem taniejącego funta

2016-02-25

Kolejny dzień mija pod znakiem taniejącego funta. Brytyjska waluta znajduje się już w centrum zainteresowania analityków z czołowych agencji i instytucji finansowych. Dziś pojawiły się kolejne interesujące newsy na temat skutków Brexitu, nie tylko dla kursu funta, ale tez dla całej gospodarki brytyjskiej.

 

Funt szterling w centrum zainteresowania

Funt budzi zainteresowanie analityków. W prasie branżowej pojawiają się liczne artykuły dotyczące kursu funta i następstw ewentualnego Brexitu, czyli opuszczenia przez Wielką Brytanie UE. Financial Times cytuje analizę HSBC odnoszącą się do Brexitu. Wedle tej analizy, jeśli dojdzie do Brexitu, brytyjska waluta straci kolejne 15 do 20 proc., co oznacza, że prawdopodobnie wzrośnie też inflacja, do 5 pkt procentowych. Telewizja Bloomberg przeprowadziła wywiad z Moritzem Kraemerem ze Standard&Poor's, warto zacytować przynajmniej jedno zdanie: "jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, wtedy jej rating zostanie obniżony przynajmniej o jeden poziom".

 

W oczekiwaniu na sondaż

Rynek czeka na kolejne sondaże opinii publicznej w sprawie głosowania w czerwcowym referendum. Brytyjczycy opowiedzą się wtedy za pozostaniem, bądź opuszczeniem UE. Do tej pory wyniki były niejednoznaczne, a prawdopodobieństwo Brexitu określane jest na 30-40 proc. Wśród inwestorów wyczuwalny jest niepokój w kwestii funta, dziś brytyjska waluta zanotowała kolejne spadki. Kurs funta wieczorem wynosił już tylko 5,54 zł. Złoty miał dziś lepszy dzień.

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych