Kolejny dzień osłabienia dolara

2015-10-12

Dolar zaczął mocniej tracić na wartości w czwartek po tak zwanych "minutkach" FEDu, czyli protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Członkowie FOMC obawiają się o stan globalnej gospodarki, co jest odczytywane jako możliwość przesunięcia podwyżek stóp w Stanach na marzec przyszłego roku.


Dynamika deprecjacji amerykańskiej waluty jest dzisiaj nieco niższa, a to za sprawą niedziałających giełd w Stanach, dzisiaj jest obchodzony Dzień Kolumba. Kurs głównej pary walutowej oscyluje wokół 1,14. Przebicie tego poziomu może nie być takie łatwe przy braku Amerykanów na rynku. Ponadto dzisiejszy kalendarz nie rozpieszcza. Oprócz wystąpień przedstawicieli FOMC, brakuje danych makroekonomicznych, które mogłyby ruszyć mocniej rynkiem. Wtorek zapowiada się już ciekawiej. Poznamy odczyt indeksu instytu ZEW oraz inflację z Wysp. Z kolei druga połowa tygodnia powinna dostarczyć nam o wiele więcej emocji, gdyż poznamy odczyty inflacji PPI oraz CPI ze Stanów. Z wspomnianego protokołu wynika, że FED również wyraża obawę o poziom inflacji.


Na wzroście apetytu na rynkach w związku z domniemaniami o przesunięciu podwyżek stóp za oceanem również zyskuje polski złoty. W piątek nasza rodzima waluta w pewnym momencie zyskiwała do wszystkich głównych walut. Obecnie na parze EUR/PLN kurs walut natrafił na mocne wsparcie w postaci linii trendu wzrostowego, którą obserwujemy od kwietnia bieżącego roku. Z pewnością nie będzie łatwo przełamać strefy w okolicach 4,20 – 4,21. Jednak gdyby ta sztuka się udała jest szansa, że do końca roku zobaczymy kurs nawet w okolicach 4,15. W stosunku do dolara złoty zachowuje się dzisiaj bardzo stabilnie, jednak przy dalszym ruchu w górę na parze EUR/USD; kurs USD/PLN ma szanse szybko spaść w okolice 3,65; gdzie znajduje się silniejsze wsparcie.


Już jutro, gdy na rynek wrócą Amerykanie powinno dziać się dużo więcej. Z pewnością warto w najbliższym czasie obserwować pary walutowe z dolarem amerykańskim. Bardzo ciekawie się przedstawiają pary dolara z tak zwanymi walutami surowcowymi, takimi jak dolar kanadyjski, dolar australijski czy choćby nowozelandzki. Silniejsze odbicie na rynku towarowym wspiera wycenę tych walut.

 

 

Autor:

Bartosz Zawadzki

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Analityk Rynku Kapitałowego

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych