Kapitał ponownie szuka ryzykownych aktywów

2015-07-10

Rynki w ostatnich godzinach otrzepały się z całej awersji do ryzyka i obecnie ani grexit, ani załamanie rynku akcji w Chinach nie straszą inwestorów. Bezpieczne inwestycje są odwracane, a kapitał szuka ryzykownych aktywów.


Grecja przedstawiła plan reform gospodarczych, za który oczekuje nowego pakietu ratunkowego w wysokości 53,5 mld EUR. Lista reform jest bardzo zbliżona do propozycji kredytodawców, która została odrzucona w referendum. Dodatkowym elementem morze być pewna restrukturyzacja zadłużenia, prawdopodobnie odroczenie spłat o kilka/kilkanaście lat. Taki pakiet byłby do przyjęcia przez obie strony stołu negocjacyjnego, co zwiększa istotnie szanse na niedzielne porozumienie. Rynki najwyraźniej tak to odczytują, gdyż widzimy umocnienie euro i ucieczkę z bezpiecznego JPY. 

Wzrosty na giełdzie w Szanghaju

Kolejny dzień silnych wzrostów na giełdzie w Szanghaju (już ponad 11 proc. w dwa dni) tylko dodaje powodów przejścia kapitału z "bezpiecznych przystani" w kierunku bardziej ryzykownych aktywów. Zanosi się na kolejny w dobry dzień dla walut surowcowych i emerging markets. Polowanie na okazyjnie tanie aktywa widać dobrze widać w kursie euro schodzącym poniżej 4,20.

Pomimo tego porozumienie na niedzielnym szczycie UE nie jest jeszcze na 100 proc. pewne, ale też jeszcze dziś atmosfera może być podgrzewana w samych Atenach. Dziś rano premier Tsipras przedstawia plan reform przed greckim parlamentem, gdzie po południu będzie szukał akceptacji programu. Tsipras prawdopodobnie będzie potrzebował głosów opozycji, więc prezentacja nie będzie łatwą przeprawą.

Dalej, nawet jeśli na szczycie UE zostanie osiągnięte porozumienie, będzie musiało ono zostać zatwierdzone przez niektóre parlamenty europejskie (Niemcy, Holandia, Finlandia). Zatem rajd ryzyka po weekendzie wcale nie musi być trwały i może pokazać szybki odwrót na wzór tego, co widzieliśmy przez ostatnie dwa poniedziałki. Poweekendowy skok EUR/USD najszybciej może spotkać się z agresywnym atakiem sprzedających co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze nawet bez ryzyka grexitu na euro będzie ciążyć kontynuowane QE z ECB. Po drugie grexit traktowany był jako przeszkoda dla Fed do rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych i rynek stopy procentowej wypchnął wycenę pierwszej podwyżki na 2016 rok.

Trawienie przez rynek greckiego planu reform powinno skupić główną uwagę w trakcie piątkowego handlu. Z innych wydarzeń mamy inflację z Norwegii (10:00), produkcję przemysłową z Włoch (10:00), bilans handlu zagranicznego z Wielkiej Brytanii (10:30) i dane z rynku pracy z Kanady (14:30). W USA w centrum uwagi będzie przemówienie prezes Fed Janet Yellen (18:30), gdzie zainteresowaniem będą cieszyć się jej poglądy na wpływ ryzyk z Chin i Grecji na politykę Fed i perspektywy gospodarki USA.

 

 

Autor:

Konrad Białas

TMS Brokers S.A

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych