Jutro decyzja EBC w sprawie polityki monetarnej

2015-12-02

Do najważniejszego wydarzenia tygodnia, a być może miesiąca czy półrocza został już tylko jeden dzień. Inwestorzy mają ostatnie godziny na pozycjonowanie się pod jutrzejsze ogłoszenie decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki monetarnej. Wczoraj kurs EURUSD odbijał, głównie za sprawą słabej postawy dolara na szerokim rynku, ale raczej nie należy przeceniać tego faktu. Kluczowe wydarzenia czekają nas jutro, ale to nie oznacza, że środa będzie dniem bez historii.

 

 

Wystarczy wspomnieć o tym, że dziś poznamy dwie decyzje banków centralnych i poznamy bardzo ważne dane ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszym bankiem centralny, który ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych będzie NBP. Rada Polityki Pieniężnej niemal na pewno pozostawi stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 1,5%. Obecna Rada nie widzi potrzeby do dalszego obniżania stóp procentowych, a posiedzenia RPP mogą stać się ciekawsze w przyszłym roku, kiedy zmieni się skład głównego organu monetarnego. Druga decyzja w sprawie stóp procentowych zapadnie w Kanadzie i w tym przypadku również zmiany nie są spodziewane – w tym przypadku też stopy mają pozostać rekordowo niskie, na poziomie 0,5%.

 

Oczy globalnych inwestorów będą jednak skierowane na strefę euro i Stany Zjednoczone. Już o godzinie 11:00 poznamy odczyt inflacji HICP dla gospodarek wspólnej waluty. EBC jest zdeterminowany w przywróceniu tego wskaźnika w okolice 2,0% i właśnie dlatego już jutro najprawdopodobniej przeprowadzi kolejne działania monetarne. Skup aktywów działa od marca i w tym czasie inflacja ledwie drgnęła, a to zdecydowanie za mało jak na półmetek działania programu QE. Odczyt w skali rocznej ma wynieść 0,3% i choć jest istotny dla rynku, to w kontekście samej decyzji EBC nie powinien już wiele zmienić – pozytywnego trendu i tak nie widać, a jeden odczyt to za mało aby przeprowadzać w oparciu o niego tak istotne decyzje.

 

Kolejną ważną godziną będzie 14:15, kiedy poznamy raport ADP. Jest to oczywiście przedsmak tego co czeka nas w piątek – publikacji rządowych, miesięcznych danych z rynku pracy. Jest to o tyle istotne ponieważ są to ostatnie dane z rynku pracy przed zbliżającym się posiedzeniem FED, na którym ma dojść do podwyżek stóp procentowych. Jest to jeszcze bardziej istotne ponieważ ostatnie dane z USA wcale nie są takie dobre, czego przykładem był wczorajszy recesyjny odczyt indeksu ISM dla przemysłu. Dodatkowo dolar traci na szerokim rynku, co oznacza, że nastroje inwestorów są już nieco mniej pro-dolarowe. Szykuje się więc bardzo ciekawa sesja na rynku walutowym, a jak na początek dnia prezentuje się złoty? Kurs USDPLN znajduje się na poziomie 4,0280; za euro płacimy 4,2786; funt 6,0700; a za franka 3,9270.

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych