Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Jest szansa na umocnienie złotego

2015-11-13

Złoty ma szansę na umocnienie, przekornie piątek 13. dla naszej waluty przynosi sprzyjający splot wydarzeń. Dynamika PKB jest dobra, a co ważniejsze utrzymuje się na stałym poziomie, dane z Chin zachęcające do ryzyka, a na arenie europejskiej luźna polityka EBC. Złoty może chwilowo złapać oddech.

 

Znamy już dane o PKB

Dynamika PKB zgodna z prognozami. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń GUS wzrost w minionym kwartale wyniósł 3,4 proc. Jest co prawda wynik gorszy niż w pierwszym kwartale tego roku, ale lepszy niż w drugim. Podobny poziom wzrostu utrzymuje się już siedem kwartałów z rzędu. Motorem napędzającym gospodarkę wydaje się wysoki poziom konsumpcji.

 

Spekulacje o poluzowaniu polityki

Ożywiają się spekulacje o  poluzowaniu polityki monetarnej. W strefie euro natomiast uwagę budzi program QE i perspektywy jego rozszerzenia, a także obniżka stóp procentowych. Grudzień zapowiada się bardzo ciekawie, najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja FED odnośnie stóp w USA. Wszystkie wymienione aspekty będą poważnymi impulsami wpływającymi na kursy walut powiązanych ze złotym na parch.

 

Oczekiwania są duże

Dzisiejsze dane o polskim PKB zdają się potwierdzać decyzję Komisji Europejskiej o zwiększeniu oczekiwań wobec naszego kraju na przyszły rok. Jako jedyni doczekaliśmy się korekty w górę, wobec pozostałych państw oczekiwania skorygowane zostały w dół. Złoty dosyć dobrze radzi sobie też z kryzysem chińskim, doniesienia z Chin nie wpływają znacząco na kursy walut.

 

Złoty skorzystał z dobrych danych

Wzrost wyceny dolara jest co prawda nieunikniony, ale dziś na fali dobrych danych o PKB złoty lekko umocnił się. Kurs dolara wynosił w południe 3,9075 zł, kurs euro 4,24858 zł. Funt z okolic 6 zł, spadł do 5,9229 zł, a frank szwajcarski utrzymuje się w okolicy 3,9246 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc