Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Jest propozycja dla frankowiczów

2016-05-31

Poznaliśmy dziś szczegóły programu skierowanego do frankowiczów, a przygotowanego przez Związek Banków Polskich. W teorii ma to być wymierna pomoc, dla osób obciążonych kredytem we frankach, w praktyce jest to raczej zaledwie poluźnienie "pętli na szyi", jaką dla wielu osób stały się w ciągu ostatnich lat kredyty walutowe.

 

Pomoc nie dla wszystkich

Poznaliśmy założenia programu pomocy dla frankowiczów opracowanego przez sektor bankowy. Nie jest to jednak propozycja dla wszystkich zadłużonych w tej walucie. Zgodnie z deklaracją przedstawicieli sektora bankowego możliwość skorzystania z tej oferty mieliby dłużnicy, których raty kredytu przekraczają 70 proc. dochodów. Mogliby oni przewalutować kredyt, ale po bieżącym kursie i wydłużyć okres spłaty o 5 lat. Mówiono także o systemie dopłat do rat, a ich wielkość miałaby być zależna od wysokości raty po przewalutowaniu. Dzisiejszy kurs franka wynosi 3,98 zł, można więc przeprowadzić samemu symulacje, jak kształtowałaby się rata po przewalutowaniu.

 

Kantor.pl nadal najlepszą alternatywą

Okazuje się, że nadal najlepszym rozwiązaniem jest zakup taniego franka, np. za pośrednictwem serwisu kantor.pl. Trudno oprzeć się bowiem wrażeniu, że propozycja przygotowana przez Związek Banków Polskich, owszem – ma pomóc, ale głównie samym bankom, w uniknięciu kłopotów ze "złymi" kredytami. Przedstawiciele sektora bankowego wymienili długą listę działań wykonanych przez banki na rzecz kredytobiorców, pomijając fakt, że do części z nich instytucje te zostały zmuszone przez regulacje prawne – przykładem chociażby cięcie spreadu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc