Inwestorzy nie lubią niepewności - Incydent militarny na linii Turcja - Rosja

2015-11-25

Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia był incydent militarny na linii Turcja – Rosja. Zestrzelenie rosyjskiego bombowca przez tureckie lotnictwo jest pierwszym od okresu wojny koreańskiej przypadkiem ataku powietrznego państwa członkowskiego NATO na maszyny wojskowe Rosjan. Wydarzenie to miało miejsce w otoczeniu wyjątkowo napiętej sytuacji geopolitycznej w ostatnim czasie, gdzie największe mocarstwa przepychają się na Bliskim Wschodzie, walcząc lub wspierając ISIS, a konflikt militarny na Ukrainie zdecydowanie nie jest jeszcze wygaszony.

 

 

Niepewność inwestorów na rynku walutowym, związana z dalszym rozwojem konfliktu pomiędzy Turcją i Rosją, wraz z jutrzejszym Świętem Dziękczynienia podczas którego handel w Stanach Zjednoczonych pozostanie Rynek walut zachwiany po incydencie zestrzelenie samolotu rosyjskiego przez Turcjęzamknięty, powoduję, że inwestorzy niechętnie zajmują długie pozycje w amerykańskiej walucie. Dolar pozostaję najsłabszą walutą na początku dzisiejszej sesji, jednak w drugiej połowie dnia sytuacja może się zmienić, w związku z zalewem danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. Od godziny 13:00 do godziny 16:30 zostaną opublikowane informacje dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, bazowych zamówień środków trwałych, PCE core, wydatków osobistych amerykanów, zmiany zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, a także indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Głównym temat w kontekście notowań dolara amerykańskiego w dalszym ciągu pozostaje podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobieństwo normalizacji polityki pieniężnej, wyceniane na podstawie notowań kontraktów terminowych FED Funds Futures, wzrosło do 74%, jednak jak podkreślali przedstawiciele FOMC, dane makroekonomiczne mogą okazać się kluczowe w kontekście tej decyzji. Stąd grudniowe informacje z amerykańskiego rynku pracy oraz te dotyczące inflacji CPI mogą okazać się rozstrzygające.

 

Dzisiejszy dzień rozpoczyna się od wyprzedaży surowców, które po wczorajszych wzrostach – w szczególności w przypadku złota i ropy, które zyskiwała w wyniku wzrostu ryzyka geopolitycznego – powracają do tendencji spadkowej. Przez cały czas sytuacja w chińskiej gospodarce, w której popyt na surowce słabnie, jest głównym czynnikiem stojącym na obserwowaną wyprzedażą na tym rynku. Ceny rudy żelaza spadają do najniższych od 6 lat poziomów, podobnie jak miedź, której cena także jest najniższa od 2009 roku.

 

Inwestorzy na europejskich giełdach rozpoczynają handel od odrabiania strat z wczorajszej sesji, podczas której sprzedający przejęli kontrole w wyniku wzrostu ryzyka geopolitycznego. Dzisiejszego poranka największe indeksy świecą na zielono – FTSE 100 rośnie o 0,84%, CAC40 o 0,83%, a niemiecki DAX o 0,25%. W czołówce znajduje się także nasz rodzimy indeks WIG20, który rosnąc o 0,63%, odrabia część strat z tego tygodnia. Giełdowe byki otrzymały wsparcie ze strony dobrych danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki – stopa bezrobocia w październiku spadła do poziomu 9,6%, najniższego poziomu od 2009 roku.

 

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych