Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Inwestorzy nie lubią niepewności - Incydent militarny na linii Turcja - Rosja

2015-11-25

Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia był incydent militarny na linii Turcja – Rosja. Zestrzelenie rosyjskiego bombowca przez tureckie lotnictwo jest pierwszym od okresu wojny koreańskiej przypadkiem ataku powietrznego państwa członkowskiego NATO na maszyny wojskowe Rosjan. Wydarzenie to miało miejsce w otoczeniu wyjątkowo napiętej sytuacji geopolitycznej w ostatnim czasie, gdzie największe mocarstwa przepychają się na Bliskim Wschodzie, walcząc lub wspierając ISIS, a konflikt militarny na Ukrainie zdecydowanie nie jest jeszcze wygaszony.

 

 

Niepewność inwestorów na rynku walutowym, związana z dalszym rozwojem konfliktu pomiędzy Turcją i Rosją, wraz z jutrzejszym Świętem Dziękczynienia podczas którego handel w Stanach Zjednoczonych pozostanie Rynek walut zachwiany po incydencie zestrzelenie samolotu rosyjskiego przez Turcjęzamknięty, powoduję, że inwestorzy niechętnie zajmują długie pozycje w amerykańskiej walucie. Dolar pozostaję najsłabszą walutą na początku dzisiejszej sesji, jednak w drugiej połowie dnia sytuacja może się zmienić, w związku z zalewem danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. Od godziny 13:00 do godziny 16:30 zostaną opublikowane informacje dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, bazowych zamówień środków trwałych, PCE core, wydatków osobistych amerykanów, zmiany zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, a także indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Głównym temat w kontekście notowań dolara amerykańskiego w dalszym ciągu pozostaje podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobieństwo normalizacji polityki pieniężnej, wyceniane na podstawie notowań kontraktów terminowych FED Funds Futures, wzrosło do 74%, jednak jak podkreślali przedstawiciele FOMC, dane makroekonomiczne mogą okazać się kluczowe w kontekście tej decyzji. Stąd grudniowe informacje z amerykańskiego rynku pracy oraz te dotyczące inflacji CPI mogą okazać się rozstrzygające.

 

Dzisiejszy dzień rozpoczyna się od wyprzedaży surowców, które po wczorajszych wzrostach – w szczególności w przypadku złota i ropy, które zyskiwała w wyniku wzrostu ryzyka geopolitycznego – powracają do tendencji spadkowej. Przez cały czas sytuacja w chińskiej gospodarce, w której popyt na surowce słabnie, jest głównym czynnikiem stojącym na obserwowaną wyprzedażą na tym rynku. Ceny rudy żelaza spadają do najniższych od 6 lat poziomów, podobnie jak miedź, której cena także jest najniższa od 2009 roku.

 

Inwestorzy na europejskich giełdach rozpoczynają handel od odrabiania strat z wczorajszej sesji, podczas której sprzedający przejęli kontrole w wyniku wzrostu ryzyka geopolitycznego. Dzisiejszego poranka największe indeksy świecą na zielono – FTSE 100 rośnie o 0,84%, CAC40 o 0,83%, a niemiecki DAX o 0,25%. W czołówce znajduje się także nasz rodzimy indeks WIG20, który rosnąc o 0,63%, odrabia część strat z tego tygodnia. Giełdowe byki otrzymały wsparcie ze strony dobrych danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki – stopa bezrobocia w październiku spadła do poziomu 9,6%, najniższego poziomu od 2009 roku.

 

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc