Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Intrygujący obraz na euro-złotym

2017-06-27

Dziś o 10:00 publicznie wypowie się Mario Draghi, szef EBC. O 10:30 wystąpi inny przedstawiciel EBC – Benoit Coeure, a o 13:00 kolejny, tym razem Peter Praet.

 

 

Ważne będą również głosy z kręgu Rezerwy Federalnej: J. Willams (o 10:00), P. Harker (o 17:15), J. Yellen (o 19:00) i N. Kashkari (o 23:00). Yellen to szefowa Fed, tak więc jej słowa będą kluczowe. Kaskhari to z kolei główny gołąb obecnego składu FOMC – był np. jako jedyny przeciwny podwyżce stóp na ostatnim posiedzeniu.

 

Na razie eurodolar lokuje się w pobliżu 1,1185-90 – a więc poniżej wczorajszych szczytów, te bowiem wypadły w okolicach 1,1215. Na tym wykresie mamy rodzaj niepewności. Nie jest do końca jasne, czy euro będzie drożeć już teraz (tj. w najbliższych dniach i tygodniach), czy też rynek najpierw zdecyduje się na tymczasowe dowartościowanie dolara. Tymczasowe, bo w odwodzie jest przecież generalna linia wzrostowa (tj. umacniająca euro). Obecnie biegnie ona poniżej 1,08, za ok. 3 miesiące powinna być przy 1,10. Zwolennicy dolara mają więc pole manewru, ale zwolennicy euro – wsparcie w postaci tejże linii.

 

O 12:00 ujrzymy wskaźnik sprzedaży detalicznej liczony przez organizację CBI (dla Wielkiej Brytanii). O 15:00 pojawi się indeks cen domów w USA (S&P / Case-Shiller), zaś o 16:00 poznamy indeksy Richmond Fed i Conference Board (ten ostatni w wersji mierzącej zaufanie konsumentów).

 

 

Co z naszym orłem?

Sytuacja na euro-złotym jest ciekawa. Trendy mają do siebie to, że czasami pękają, więc teraz też istnieje takie ryzyko. Nie przecenialibyśmy go jednak – bazowy scenariusz jest taki, że testowana obecnie tendencja wzrostowa, aktywna mniej więcej od połowy maja, od dołka na 4,1515 – przetrwa. Aktualnie mamy 4,2040-50 na EUR/PLN, sytuacja jest zatem graniczna. Rzecz jednak w tym, że w porównaniu z najsłabszymi momentami minionego tygodnia złoty zyskał 5 – 6 groszy, więc teraz ów ruch powinien zostać skorygowany.

 

Na dolarze mamy 3,7570, także i tu można się doszukiwać testowania około miesięcznej linii wzrostowej. Funt stoi po 4,7815, złoty znów się tu wzmocnił – przynajmniej w porównaniu do najgorszych dla siebie kursów z minionego tygodnia.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc