Wieści z USA i Antypodów dotyczące dolara

2015-11-03

Wczesnym rankiem eurodolar sytuuje się w okolicach 1,1010-15, co oznacza, że w gruncie rzeczy to dolar jest tą mocniejszą stroną rynku, jakkolwiek do minimów na 1,09 droga jeszcze długa. To znaczy – do powrotu do nich, bo były one kilka dni temu, jak pamiętamy, testowane. J. Williams z Rezerwy Federalnej nie odniósł się wczoraj do kwestii stóp procentowych w grudniu, nic też nie słychać o komentarzach ze strony J. Yellen.

 

 

Rynek czekać będzie więc na amerykańskie dane makro, ale te pojawią się dopiero o godzinie 16:00. Mamy tu na myśli dane o zamówieniach. W przypadku zamówień liczonych bez środków transportu prognozuje się -0,4 proc. m/m (poprzednio -0,9 proc.), w dobrach trwałego użytku -1,2 proc. m/m (w sierpniu -3 proc.), w przemyśle -0,9 proc. m/m (poprzednio -1,7 proc.).

 

O 18:00 wypowie się publicznie T. Jordan z SNB, co może być istotne dla graczy obserwujących rynek franka, zaś o 19:00 Mario Draghi, szef EBC, co z kolei może być ważne dla eurodolara. W nocy poznamy dane z Antypodów, które mogą zainteresować osoby grające na parach powiązanych z NZD czy AUD. Otóż o 22:45 pojawi się publikacja z Nowej Zelandii na temat bezrobocia (ma wzrosnąć z 5,9 proc. do 6 proc.) i zmiany zatrudnienia, zaś o 23:30 poznamy australijski indeks PSI dla usług.

 

Tymczasem w Europie i USA jutro pojawią się indeksy PMI dla usług, zaś w piątek ważne będą amerykańskie payrollsy – dane z rynku pracy. Na razie w najogólniejszym rozrachunku założeniem jest mocniejszy dolar, acz nie znaczy to, że przebicie 1,09 będzie banalnie proste. Po drugiej stronie, w pobliżu 1,11, korekcyjne wzrosty mogą być ograniczane dawną linią trendu, mierzoną od 13 marca.

 

 

W Polsce

W Polsce znów okazało się, że proces wzmacniania złotego nie jest tak prosty, jak by się chciało. Na EUR/PLN mamy 4,2560, a wczoraj ogólnie wykres wykraczał grubo ponad 4,26. Na USD/PLN notujemy 3,8645. Innymi słowy, na parze dolarowej obroniły się okolice 3,85, zaś na EUR/PLN wciąż jeszcze walczy długoterminowy trend wzrostowy. Dopiero przy wyraźniejszym ruchu poniżej 4,24 bylibyśmy skłonni pogrzebać wiarę w tę tendencję i dopuścić opcję wędrówki ku 4,20. Dziś w programie nie ma danych makro z Polski.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych