Indeksy giełdowe gotowe na EBC

2015-11-30

Poniedziałkowa sesja dla inwestorów giełdowych przebiegała w podobnej atmosferze jak końcówka ubiegłego tygodnia, czyli pod znakiem wzrostów. Euforia na indeksach europejskich trwa od momentu wyraźnej zapowiedzi dalszego luzowania ze strony EBC. Po tak solidnych wzrostach można odnieść wrażenie, że wiele dobrego jest już w cenach niemieckiego DAX-a czy innych kluczowych instrumentów.

 

 

To, że Europejski Bank Centralny będzie luzował swoją politykę monetarną jest już niemal przesądzone. Gdyby do tego nie doszło mielibyśmy olbrzymie zaskoczenie, które z punktu widzenia EBC nie jest pożądane. Z drugiej strony pytanie brzmi: ile luzowania jest już w cenach? Najbardziej prawdopodobny scenariusz na czwartkowe posiedzenie to cięcie stopy depozytowej do poziomu -0.3%, oraz rozszerzenie skupu aktywów o 15 miliardów euro miesięcznie. Te wartości powinny być już do tego czasu w cenach – wszystko poniżej lub powyżej będzie odebrane jako lekkie zaskoczenie i impuls do odpowiedniej korekty ceny. W przypadku większego luzowania indeksy powinny zyskiwać, a euro tracić i na odwrót jeżeli luzowanie będzie mniejsze. Do czwartku gra na indeksach europejskich i wspólnej walucie może być już nieco ryzykowna właśnie ze względu na to, że wiele jest już w cenach, ale z drugiej strony trend na indeksach i walucie jest od dawna określony i respektowany.

 

DAX rośnie obecnie o około 0,8% będąc ponownie najlepszym indeksem europejskim, pozostałe główne giełdy rosną w bardzo podobnej skali. WIG20 również znajduje się ponad kreską, ale zaledwie o 0,05% i cały dzień upływa w okolicy piątkowego zamknięcia. Na rynku walutowym obserwujemy dziś ciekawą sytuację, ponieważ mocno traci dolar amerykański. Dolar traci od rana w zasadzie bez konkretnej przyczyny, ale o 15:45 poznaliśmy dane z USA, które w tym osłabieniu tylko pomogły. Indeks Chicago PMI spadł do 48,7 pkt., co oznacza bardzo duże rozczarowanie. Ostatni raz indeks wypadł tak słabo we wrześniu i były to dwa najgorsze odczyty na przestrzeni ostatniego roku. Na osłabieniu dolara nie korzysta natomiast polski złoty, a kurs USD PLN osiągnął dziś kolejny lokalny szczyt na poziomie 4,0483. Obecnie spadł do poziomu 4,0350.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych