Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Impulsy niejednoznzaczne, rynek skupia się na danych z Europy i USA

2015-08-14

Kurs juana uspokaja się. Co prawda obawy związane z kondycją chińskiej gospodarki nadal pozostają żywe, ale rynek skupia się teraz na doniesieniach z Europy i USA. Trudno powiedzieć, kiedy FED zdecyduje się na zmianę stóp procentowych. W Polsce poznaliśmy wstępne dane o PKB, nasza gospodarka zwalnia.

 

Niejasna sytuacja

Na rynku obecnych jest obecnie wiele czynników, które mogą być bodźcami oddziałującymi na kursy walut, ale są one niejednoznaczne. W związku z kondycją chińskiej gospodarki  dewaluacją juana, która pociągnęła za sobą gwałtowny wzrost kursu na parze z dolarem oraz impulsami wewnętrznymi w USA pod znakiem zapytania stanął wrześniowy termin podwyżek stóp. W Grecji co prawda udało się przegłosować kolejne reformy, ale głos ulicy i sprzeciw Syrizy są mocno odczuwalne. W Polsce niepokój budzi pakiet pomocy dla "frankowiczów".

 

Kalendarium odczytów makro

Dzisiejszy dzień obfituje w odczyty makro. Poznamy dane o dynamice produktu krajowego brutto. Rano były to odczyty z Francji i Niemiec, około 10.00 z Polski a przed południem ze Strefy Euro. Po południu czeka nas odczyt z USA o dynamice produkcji. W zależności od rozkładu wartości wszystkie te czynniki wpłyną na kurs eurodolara. W przypadku Francji można mówić o stagnacji,  słabo rozwijają się Włochy, Niemcy powoli, a Finlandia zanotowała wynik ujemny. Pozostałe kraje wypadły nieźle. Ogólnie w Strefie Euro wzrost wyniósł 0,3 proc. więcej niż w pierwszym kwartale i jest to wynik tylko nieznacznie słabszy od prognoz.

 

Wstępny wynik Polski

Poznaliśmy także wyniki z Polski, są to szacunkowe dane o dynamice PKB za drugi kwartał. Według danych GUS wzrost gospodarczy kształtuje się na poziomie 3,3 proc., wcześniejsze prognozy mówiły o 3,8 proc. Nie jest to jednak wynik ostateczny, poznamy go bowiem dopiero za dwa tygodnie.

 

Aktualne kursy walut

Najnowsze notowania na rynku Forex kształtują się następująco: kurs euro 4,1874 PLN, kurs franka szwajcarskiego 3,8521 PLN, kurs funta szterlinga 5,8631 PLN, kurs dolara 3,7540 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc