Impulsy niejednoznzaczne, rynek skupia się na danych z Europy i USA

2015-08-14

Kurs juana uspokaja się. Co prawda obawy związane z kondycją chińskiej gospodarki nadal pozostają żywe, ale rynek skupia się teraz na doniesieniach z Europy i USA. Trudno powiedzieć, kiedy FED zdecyduje się na zmianę stóp procentowych. W Polsce poznaliśmy wstępne dane o PKB, nasza gospodarka zwalnia.

 

Niejasna sytuacja

Na rynku obecnych jest obecnie wiele czynników, które mogą być bodźcami oddziałującymi na kursy walut, ale są one niejednoznaczne. W związku z kondycją chińskiej gospodarki  dewaluacją juana, która pociągnęła za sobą gwałtowny wzrost kursu na parze z dolarem oraz impulsami wewnętrznymi w USA pod znakiem zapytania stanął wrześniowy termin podwyżek stóp. W Grecji co prawda udało się przegłosować kolejne reformy, ale głos ulicy i sprzeciw Syrizy są mocno odczuwalne. W Polsce niepokój budzi pakiet pomocy dla "frankowiczów".

 

Kalendarium odczytów makro

Dzisiejszy dzień obfituje w odczyty makro. Poznamy dane o dynamice produktu krajowego brutto. Rano były to odczyty z Francji i Niemiec, około 10.00 z Polski a przed południem ze Strefy Euro. Po południu czeka nas odczyt z USA o dynamice produkcji. W zależności od rozkładu wartości wszystkie te czynniki wpłyną na kurs eurodolara. W przypadku Francji można mówić o stagnacji,  słabo rozwijają się Włochy, Niemcy powoli, a Finlandia zanotowała wynik ujemny. Pozostałe kraje wypadły nieźle. Ogólnie w Strefie Euro wzrost wyniósł 0,3 proc. więcej niż w pierwszym kwartale i jest to wynik tylko nieznacznie słabszy od prognoz.

 

Wstępny wynik Polski

Poznaliśmy także wyniki z Polski, są to szacunkowe dane o dynamice PKB za drugi kwartał. Według danych GUS wzrost gospodarczy kształtuje się na poziomie 3,3 proc., wcześniejsze prognozy mówiły o 3,8 proc. Nie jest to jednak wynik ostateczny, poznamy go bowiem dopiero za dwa tygodnie.

 

Aktualne kursy walut

Najnowsze notowania na rynku Forex kształtują się następująco: kurs euro 4,1874 PLN, kurs franka szwajcarskiego 3,8521 PLN, kurs funta szterlinga 5,8631 PLN, kurs dolara 3,7540 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych