Gwałtowne umocnienie funta brytyjskiego

2015-05-08

Przez większość sesji europejskiej w centrum zainteresowania inwestorów były wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Wstępne wyniki wskazują na ogromną przewagę Partii Konserwatywnej, która być może będzie w stanie zdobyć większość. Dzięki tym informacjom brytyjskie indeksy giełdowe należą dzisiaj do najsilniejszych w całej Europie.


FTSE250 umacnia się już o ponad 2,5% natomiast FTSE100 zyskuje 2%. Pozytywna reakcja inwestorów na informacje o wynikach wyborów jest obserwowana nie tylko na rynku akcyjnym, ale również na rynku długu. 10 letnie brytyjskie obligacje rządowe znajdują dzisiaj wielu kupujących i tym samym obecna rentowność znajduje się w okolicach 1,85% podczas gdy wczorajsze zamknięcie to okolice 1,92%. Po pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych opublikowanych wczoraj o godzinie 23.00 byliśmy świadkami gwałtownego umocnienia funta brytyjskiego Indeks tej waluty rośnie od wczoraj o ponad 1,3%, a para walutowa GBP USD dotarła w okolice poziomu 1,55.

Oprócz informacji z Wielkiej Brytanii kluczowym wydarzeniem w tym tygodniu były dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, którego kondycja jest jednym z kluczowych czynników w kontekście terminu planowanej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dzisiejszy odczyt wzbudził mieszane odczucia wśród inwestorów na rynku. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do poziomu 5,4% z 5,5% jednak przyrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniósł 223 tysiące podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 228 tysięcy.

Dodatkowo bardzo słaby wynik 126 tysięcy nowych miejsc pracy z poprzedniego miesiąca został zrewidowany w dół do 86 tysięcy. Kolejnym rozczarowaniem były dane pokazujące dynamikę wzrostu średniej płacy godzinowej, która w kwietniu wyniosła tylko 0,1%, a prognozy rynkowe przewidywały wzrost na poziomie 0,2%. Inwestorzy na rynku walutowym również nie mają pewności czy dzisiejsze dane można zaliczyć do pozytywnych czy negatywnych i para EUR USD po okresie zwiększonej zmienności powróciła do poziomu 1,1206 obserwowanego przed publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy.

Ostatnio obserwowana siła dolara kanadyjskiego CAD na szerokim rynku została dzisiaj delikatnie wyhamowana. Czynnikiem stojącym za zatrzymaniem wzrostów były dane z kanadyjskiego rynku pracy, które podobnie jak w Stanach Zjednoczonych były mieszane jednak z nastawieniem na minimalne rozczarowanie. Stopa bezrobocia spadła do poziomu 6,8% natomiast zmiana zatrudnienia w kwietniu pokazała zmniejszenie się liczby pracujących o 19,7 tysięcy podczas założeń konsensusu na poziomie -5 tysięcy.

Bardzo dobre nastroje panują przez cały dzień na europejskich parkietach giełdowych. Oprócz wspomnianych wcześniej brytyjskich indeksów giełdowych, które zyskują na fali wyników wyborów parlamentarnych, warto wyróżnić zyskujący ponad 2% niemiecki indeks DAX oraz około 2,3% francuski CAC 40. Inwestorzy na największych europejskich parkietach odrabiają starty z całego tygodnia i dzięki temu notowania tych indeksów zbliżyły się w okolice poziomów z początku tygodnia. Wzrostową czołówkę próbuje doganiać WIG20, który dzisiaj zyskuje ponad 1,1%. Głównym motorem napędzającym wzrosty po raz kolejny jest spółka PKN Orlen, która od początku roku może pochwalić się wynikiem stopy zwrotu na poziomie 37%.  

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych