Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Gwałtowne umocnienie funta brytyjskiego

2015-05-08

Przez większość sesji europejskiej w centrum zainteresowania inwestorów były wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Wstępne wyniki wskazują na ogromną przewagę Partii Konserwatywnej, która być może będzie w stanie zdobyć większość. Dzięki tym informacjom brytyjskie indeksy giełdowe należą dzisiaj do najsilniejszych w całej Europie.


FTSE250 umacnia się już o ponad 2,5% natomiast FTSE100 zyskuje 2%. Pozytywna reakcja inwestorów na informacje o wynikach wyborów jest obserwowana nie tylko na rynku akcyjnym, ale również na rynku długu. 10 letnie brytyjskie obligacje rządowe znajdują dzisiaj wielu kupujących i tym samym obecna rentowność znajduje się w okolicach 1,85% podczas gdy wczorajsze zamknięcie to okolice 1,92%. Po pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych opublikowanych wczoraj o godzinie 23.00 byliśmy świadkami gwałtownego umocnienia funta brytyjskiego Indeks tej waluty rośnie od wczoraj o ponad 1,3%, a para walutowa GBP USD dotarła w okolice poziomu 1,55.

Oprócz informacji z Wielkiej Brytanii kluczowym wydarzeniem w tym tygodniu były dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, którego kondycja jest jednym z kluczowych czynników w kontekście terminu planowanej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dzisiejszy odczyt wzbudził mieszane odczucia wśród inwestorów na rynku. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do poziomu 5,4% z 5,5% jednak przyrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniósł 223 tysiące podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 228 tysięcy.

Dodatkowo bardzo słaby wynik 126 tysięcy nowych miejsc pracy z poprzedniego miesiąca został zrewidowany w dół do 86 tysięcy. Kolejnym rozczarowaniem były dane pokazujące dynamikę wzrostu średniej płacy godzinowej, która w kwietniu wyniosła tylko 0,1%, a prognozy rynkowe przewidywały wzrost na poziomie 0,2%. Inwestorzy na rynku walutowym również nie mają pewności czy dzisiejsze dane można zaliczyć do pozytywnych czy negatywnych i para EUR USD po okresie zwiększonej zmienności powróciła do poziomu 1,1206 obserwowanego przed publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy.

Ostatnio obserwowana siła dolara kanadyjskiego CAD na szerokim rynku została dzisiaj delikatnie wyhamowana. Czynnikiem stojącym za zatrzymaniem wzrostów były dane z kanadyjskiego rynku pracy, które podobnie jak w Stanach Zjednoczonych były mieszane jednak z nastawieniem na minimalne rozczarowanie. Stopa bezrobocia spadła do poziomu 6,8% natomiast zmiana zatrudnienia w kwietniu pokazała zmniejszenie się liczby pracujących o 19,7 tysięcy podczas założeń konsensusu na poziomie -5 tysięcy.

Bardzo dobre nastroje panują przez cały dzień na europejskich parkietach giełdowych. Oprócz wspomnianych wcześniej brytyjskich indeksów giełdowych, które zyskują na fali wyników wyborów parlamentarnych, warto wyróżnić zyskujący ponad 2% niemiecki indeks DAX oraz około 2,3% francuski CAC 40. Inwestorzy na największych europejskich parkietach odrabiają starty z całego tygodnia i dzięki temu notowania tych indeksów zbliżyły się w okolice poziomów z początku tygodnia. Wzrostową czołówkę próbuje doganiać WIG20, który dzisiaj zyskuje ponad 1,1%. Głównym motorem napędzającym wzrosty po raz kolejny jest spółka PKN Orlen, która od początku roku może pochwalić się wynikiem stopy zwrotu na poziomie 37%.  

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc