Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

GUS bez wpływu na złotego

2016-09-23

 

Dziś na krajowym rynku spore zamieszanie, złoty mimo bardzo dobrych danych opublikowanych przez GUS, zaczął tracić. Analitycy uspokajają jednak, że to jedynie korekta po wzrostach na złotym bezpośrednio wynikających z decyzji FED. Finalnie nasza waluta pozostaje stosunkowo mocna.

 

Dobre dane GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś dane o bezrobociu. Stopa bezrobocia okazuje się najniższa od 25 lat. Niestety korzystne wyniki na tym polu to za mało, by podtrzymać dobrą passę złotego. Rynek zignorował ten impuls. Nasza waluta sporo dziś traciła, ale finalnie, nawet po korekcie, złoty okazał się dosyć mocny. Kurs euro wynosi 4,31 zł, kurs dolara 3,84 zł, funt kosztuje 4,98 zł a frank szwajcarski 3,96 zł. Zgodnie z przewidywaniami najbardziej spadły notowania funta szterlinga.

 

Sytuacja na rynku

Analitycy twierdzą, że dzisiejsze gwałtowne spadki, były zaledwie korektą. Inwestorzy przyjęli strategię powrotu na EM, po decyzji FED w sprawie stóp procentowych. Dosyć pasywna postawa Amerykanów przyczyniła się do zwiększonego zainteresowania walutami rynków wschodzących, gdzie oprocentowanie wciąż jest stosunkowo wysokie. Na fali tych ruchów nastąpił również przepływ kapitału w stronę złotego. Na globalnym rynku nastroje pozostają dosyć dobre, ceny ropy rosną, więc i klimat dla ryzyka znacząco poprawił się. Widoczne jest to nawet do tego stopnia, że inwestorzy zdają się ignorować ryzyka lokalne, wypływające głównie z uwarunkowań wewnętrznych. Trudno jednak powiedzieć na jak długo złotemu starczy sił, a uczestnikom rynku entuzjazmu. Należy pamiętać, że na horyzoncie cały czas kładzie się cieniem krytyczne podejście Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego do wydarzeń w Polsce.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc