Grexit nie jest zagrożeniem dla Polski

2015-07-03

Opuszczenie strefy euro przez Grecję nie miałoby większego przełożenia na polską gospodarkę. Według oficjalnych danych za rok 2014 obroty handlowe z Grecją wyniosły zaledwie 884 miliony euro i tym samym Grecja nie znalazła się nawet w pierwszej dwudziestce głównych partnerów wymiany handlowej z Polską.


 

Dla porównania wartość obrotu handlowego z Niemcami w tym samym roku osiągnęła poziom prawie 115 miliardów dolarów. Związki gospodarcze pomiędzy Grecją a naszym krajem są minimalne, w związku z czym ewentualne opuszczenie przez to państwo strefy euro i późniejszy kryzys nie miałyby większego wpływu na kondycję polskiej gospodarki. Głównym partnerem w wymianie handlowej z naszym państwem są Niemcy, którzy wydają się odpowiednio przygotowani na konsekwencje grexitu, co dla naszej gospodarki oznacza brak negatywnych skutków w dłuższym terminie.

 

Gdyby doszło do opuszczenia unii monetarnej przez Grecję w ramach Grexit, to prawdopodobnie na rynku walutowym bylibyśmy świadkami największej od lat zmienności. Notowania poszczególnych par walutowych przypominałyby istny rollercoaster, jednak Narodowy Bank Polski dysponuje odpowiednimi narzędziami w postaci znacznych rezerw walutowych, wynoszących w maju tego roku około 100 miliardów dolarów, które mogłyby uchronić kurs polskiego złotego przed zbyt gwałtownymi spadkami. Na informację o opuszczeniu strefy euro przez Grecję inwestorzy na polskiej giełdzie mogliby zareagować wyprzedażą, jednak reakcja ta byłaby krótkotrwała oraz nie miałaby większego wpływu na polski rynek giełdowy w dłuższej perspektywie.

 

Osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich mogą być grupą, która najmocniej odczuje konsekwencje opuszczenia strefy euro przez Grecję. Wraz z tym wydarzeniem doszłoby do transferu kapitału w stronę bezpiecznych aktywów, do których zdecydowanie zaliczana jest szwajcarska waluta – dlatego jej kurs uległby silnemu wzrostowi, negatywnie wpływając na raty kredytów zawartych we franku. Jednak należy pamiętać o tym, że silny frank osłabia konkurencyjność krajowego eksportu, w związku z czym przedstawiciele szwajcarskiego banku centralnego wielokrotnie zapewniali o możliwości podejmowania interwencji walutowej w przypadku zbyt wysokiego kursu franka. Dlatego też efekt wyższej raty kredytu dla frankowiczów powinien być krótkotrwały.

 

 

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych