Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Grexit nie jest zagrożeniem dla Polski

2015-07-03

Opuszczenie strefy euro przez Grecję nie miałoby większego przełożenia na polską gospodarkę. Według oficjalnych danych za rok 2014 obroty handlowe z Grecją wyniosły zaledwie 884 miliony euro i tym samym Grecja nie znalazła się nawet w pierwszej dwudziestce głównych partnerów wymiany handlowej z Polską.


 

Dla porównania wartość obrotu handlowego z Niemcami w tym samym roku osiągnęła poziom prawie 115 miliardów dolarów. Związki gospodarcze pomiędzy Grecją a naszym krajem są minimalne, w związku z czym ewentualne opuszczenie przez to państwo strefy euro i późniejszy kryzys nie miałyby większego wpływu na kondycję polskiej gospodarki. Głównym partnerem w wymianie handlowej z naszym państwem są Niemcy, którzy wydają się odpowiednio przygotowani na konsekwencje grexitu, co dla naszej gospodarki oznacza brak negatywnych skutków w dłuższym terminie.

 

Gdyby doszło do opuszczenia unii monetarnej przez Grecję w ramach Grexit, to prawdopodobnie na rynku walutowym bylibyśmy świadkami największej od lat zmienności. Notowania poszczególnych par walutowych przypominałyby istny rollercoaster, jednak Narodowy Bank Polski dysponuje odpowiednimi narzędziami w postaci znacznych rezerw walutowych, wynoszących w maju tego roku około 100 miliardów dolarów, które mogłyby uchronić kurs polskiego złotego przed zbyt gwałtownymi spadkami. Na informację o opuszczeniu strefy euro przez Grecję inwestorzy na polskiej giełdzie mogliby zareagować wyprzedażą, jednak reakcja ta byłaby krótkotrwała oraz nie miałaby większego wpływu na polski rynek giełdowy w dłuższej perspektywie.

 

Osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich mogą być grupą, która najmocniej odczuje konsekwencje opuszczenia strefy euro przez Grecję. Wraz z tym wydarzeniem doszłoby do transferu kapitału w stronę bezpiecznych aktywów, do których zdecydowanie zaliczana jest szwajcarska waluta – dlatego jej kurs uległby silnemu wzrostowi, negatywnie wpływając na raty kredytów zawartych we franku. Jednak należy pamiętać o tym, że silny frank osłabia konkurencyjność krajowego eksportu, w związku z czym przedstawiciele szwajcarskiego banku centralnego wielokrotnie zapewniali o możliwości podejmowania interwencji walutowej w przypadku zbyt wysokiego kursu franka. Dlatego też efekt wyższej raty kredytu dla frankowiczów powinien być krótkotrwały.

 

 

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc