Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wystąpienie Grecji ze Strefy Euro jest możliwe

2015-05-29

To że rynek wciąż spogląda na wątek grecki, jest więcej niż oczywiste. Forexowe portale obiegł przy tym cytat (rzekomy?) z wypowiedzi Christine Lagarde, szefowej MFW, która miała powiedzieć, że wystąpienie Grecji ze Strefy Euro jest możliwe (Grexit), niemniej nie musi ono oznaczać końca projektu wspólnej waluty. Miała wygłosić taki pogląd w wywiadzie dla 'Frankfurter Allgemeine Zeitung', motywując to zresztą faktem, że o kompromis z Atenami jest naprawdę trudno – ale gazeta miała wyciąć ów cytat przed publikacją. 


Lagarde powiedziała też, że jeśli Grecja nie zapłaci transzy pożyczki, to straci finansowanie. Grecy tymczasem zapewniali ostatnio, że do niedzieli porozumienie powinno zostać zawarte, jakkolwiek minister Warufakis przyznał, że jest w stanie rozmawiać już tylko z Komisją Europejską, a nie MFW. 

Eurodolar, co ciekawe, stoi relatywnie wysoko, przez co należy rozumieć poziom 1,0950. Widocznie rynek spekuluje na pozytywne (mimo wszystko) rozwiązanie spraw greckich, a poza tym mamy po prostu realizację zysków z wcześniejszych ruchów pro-dolarowych. Do tego dojdą dane makro. O 8:00 poznamy kwietniową dynamikę sprzedaży detalicznej w Niemczech, o 14:30 natomiast dynamikę PKB Stanów Zjednoczonych za I kw. 2015. Odczyt z USA, gdyby był lepszy od założeń, umocni dolara.
 


Na złotówce

EUR/PLN znów jest wysoko, przy 4,1425, co w sumie nas nie zaskakuje. Na USD/PLN notujemy poziom 3,7820, nieznacznie umocnienie to skutek wyższego eurodolara. Dziś istotne będą oczywiście czynniki globalne, ale rynek w jakimś stopniu patrzeć będzie też o 10:00 na dynamikę polskiego PKB. Wynik będzie rewizją wcześniejszych szacunków, nader pozytywnych. Po drodze mieliśmy jednak mizerne dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Gdyby PKB zaskoczył dziś negatywnie, to złoty straci i wyjścia ponad 4,15 oraz do 3,82 nie byłyby niczym niezwykłym.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc