Grecy powiedzieli NIE

2015-07-05

Wedle pierwszych, nieoficjalnych jeszcze wyników w dzisiejszym referendum Grecy powiedzieli "nie" dla propozycji eurogrupy. To ostatnia chwila, by skorzystać z obecnej stabilizacji na rynku walutowym i kupić, np. taniego franka. Większość analityków uważa, że jutrzejsza sesja przyniesie znaczne zmiany kwotowań.

 

Grecy przeciwni przyjęciu propozycji eurogrupy

Nieoficjalne wyniki dzisiejszego referendum dla dużej grupy analityków są zaskakujące. Syriza wciąż ma wielu zwolenników, Grecy powiedzieli "nie" dla propozycji reform i pomocy ze strony eurogrupy. Rozkład głosów wynosił w przybliżeniu 61 do 39 proc. Nie oznacza to jednak automatycznie grexitu. Grecy postulują wznowienie negocjacji.

 

Przed nami zmiany kwotowań

Jutro należy spodziewać się dużych zmian w kwotowaniach, ponieważ wynik referendum stanowi dodatkowy impuls wzmagający niechęć do ryzyka, czyli spadek zainteresowania walutami EM. Powstaje pytanie, czy kurs franka ustanowi nowy rekord? Warto przyjrzeć się obecnym notowaniom, zwłaszcza na platformach internetowych np. kantor.pl.

 

Grecy chcą rozmawiać

Wynik referendum nie oznacza automatycznego grexitu. Rzecznik greckiego rządu informuje, że Hellada chciałaby zawrzeć porozumienie z wierzycielami, a negocjacje jest gotowa wznowić niemalże natychmiast. Czy to oznacza, że referendum było jedynie formą "gry na czas" i próbą zbicia politycznego kapitału wśród Greków? Jedno jest pewne, na razie zmiana na szczeblach władzy w Grecji nie dojdzie do skutku.

 

Grecy liczą na łagodniejsze stanowisko eurogrupy

Wedle słów przedstawiciela greckiego rządu Bank Grecji poprosił o zniesienie limitów kredytów do EBC, co pozwoli zachować płynność finansową. Być może Grecy uznali, że wystarczająco nastraszyli wierzycieli i dalsze negocjacje będą znacznie łatwiejsze. Tymczasem Niemcy i Francja mają się jutro naradzić co do dalszego stanowiska wobec Grecji. Od 2010 r. Grecja dostała już prawie 240 mld euro pomocy, Europa powoli ma dosyć.

 

Wieczorne kursy walut

Jutro wiele może się zmienić, niestety na niekorzyść złotego. Prawdopodobnie, wraz ze wzrostem awersji do ryzyka, złoty straci. Obecnie kurs dolara wynosi 3,7726 zł, a kurs euro 4,1896 zł. Frank szwajcarski przekroczył już barierę 4 PLN, funta rynek wycenia na 5,8963 zł.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych