Grecja szuka porozumienia

2015-06-22

Na dziś zostało zwołane specjalne posiedzenie ministrów finansów Eurogrupy, na którym ponoć mają zapaść ostateczne decyzje w sprawie przyszłości Grecji. Tyle wiedzieliśmy już przed weekendem, ale wczoraj wydarzyła się istotna rzecz, która może zmienić charakter tego spotkania. Grecja wysłała nowe propozycje reform, które otwierają drogę do dalszych rozmów w sprawie porozumienia.  


Alexis Tsipras zaproponował między innymi cięcie wydatków na emerytury o 0,5% PKB (pożyczkodawcy wcześniej wymagali 1%), czy wprowadzenie specjalnego podatku dla przedsiębiorstw osiągających zysk powyżej 500 tysięcy euro. Propozycja koncentruje się na zwiększeniu efektywności systemu podatkowego, a nie na trudnych socjalnie cięciach wydatków. Nowy plan Grecji został stosunkowo ciepło przyjęty przez europejskich polityków, ale o pełnym optymizmie jeszcze nie można mówić.

Prawdopodobnie Grecy myślą, że swoją propozycją osiągnęli już porozumienie i są to środki pozwalające na odblokowanie kolejnych transz pomocowych. Pytanie czy europejscy ministrowie finansów myślą podobnie, czy uważają nowy plan jedynie za wstęp do dalszych rozmów i dalszych cięć. Od tego pytania w dużej mierze zależy jutrzejszy obraz europejskich parkietów.   Dziś natomiast sama propozycja Grecji wystarczyła do mocnych wzrostów od samego rana. Oprócz umocnienia europejskiej waluty obserwujemy bardzo solidne wzrosty na europejskich parkietach.

W tej chwili zdecydowana większość zachodnioeuropejskich parkietów zyskuje ponad 2%, natomiast niemiecki DAX zyskuje aż 2,79%. Widać zatem jak rynek potrzebuje wyjaśnienia sprawy Grecji do kontynuacji impulsu wzrostowego zapoczątkowanego po decyzji EBC.   Temat Grecji pomaga także nieco notowaniom GPW, ponieważ obecnie WIG20 zyskuje niemal 1,5%, czyli początek tygodnia jest udany dla inwestorów z Książęcej. Mimo wszystko sytuacja na naszym parkiecie pozostaje negatywna w szerszym kontekście, a nadal kluczowym sektorem do obserwacji są banki. Złoty o poranku wygląda stabilnie i kursy głównych par z polską walutą wyglądają następująco: USDPLN 3,6765; EURPLN 4,1700; CHFPLN 3,9960; 5,8320.    

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych